banner39

Çin yanlısı silahlı gruplar 47 Myanmar askerini öldürdü

Myanmar'ın Çin sınırına yakın bölgesinde, Çin yanlısı silahlı gruplarla Myanmar askerleri arasında devam eden çatışmalarda 47 Myanmar askeri öldü

Asya 13.02.2015, 14:11 13.02.2015, 14:36
Çin yanlısı silahlı gruplar 47 Myanmar askerini öldürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar askerleriyle Çin yanlısı silahlı gruplar arasında devam eden çatışmalarda 47 Myanmar askeri öldürüldü. 

Çinli yetkililer, Çin sınırında devam eden çatışmalarda 47 Myanmar askerinin öldürüldüğünü bildirdi ancak isyancı grupların ne kadar zayiat verdiğine yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı.

Myanmar'da ordu ile Myanmar Ulusal Demokratik Birlik Ordusu (MNDAA) olarak bilinen Çin yanlısı silahlı grup arasındaki çatışmalar Myanmar-Çin sınırında devam ediyor. Çin, sınırda yer alan köylerin zarar görmesini engellemek için bölgeye asker sevk etti.

Myanmar'da 49 yıllık askeri yönetimden sonra iktidara gelen yarı sivil hükümet ülkedeki etnik ve siyasi gruplarla ulusal çapta ateşkes anlaşması imzalamak istediğini savunuyor. Ancak çatışmalar devam ediyor. Myanmar hükümeti, Çin sınırındaki çatışmaların azınlıklarla resmi bir anlaşma yapılması için müzakerelerin başlamasına imkan vermediğini savunuyor. Azınlık grupları temsil eden Birleşmiş Milletler Konseyi Genel Sekreteri Nai Hong Sar " çatışma sebebiyle uzlaşmanın sağlanmasında zorluklar var" dedi.

Myanmar ordusuyla çatışan MNDAA, 1989'da parçalanıp dağılana kadar Myanmar hükümetine karşı savaşan Çin destekli gerilla gücü Myanmar Komunist Parti'nin bir parçasıydı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?