Çin, yapay adalara uçaklarla test inişleri yaptı

Çin Sivil Havacılık Kurumuna ait iki yolcu uçağı, Çin'in tartışmalı bölgeye inşa ettiği yapay ada "Yongşu Ciao"daki piste test inişleri yaptı

Çin, yapay adalara uçaklarla test inişleri yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in, iki yolcu uçağıyla, Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı bölgeye inşa ettiği yapay adaya test inişleri yaptığı bildirildi.

Resmi Şinhua ajansı, Çin Sivil Havacılık Kurumuna ait iki yolcu uçağının, Haynan Eyaleti'nin Haykou kentindeki Meylan Havalimanı'ndan havalanarak, iki saatlik uçuşun ardından ülkenin en güney ucunda bulunan "Yongşu Ciao" adlı yapay adada yeni inşa edilen havalimanına aralıklarla deneme inişleri yaptığını duyurdu.

Uçakların yapay adadaki piste başarılı şekilde indiği, gün içinde de aynı rotadan Meylan Havalimanı'na geri döndüğü kaydedildi.

Denemenin ne tür yolcu uçaklarıyla yapıldığına ilişkin bilgi verilmedi.

Çin, haftasonu da aynı bölgeye sivil deneme uçuşu yapmıştı. ABD, Pekin yönetiminin yapay adada inşa ettiği uçak pistini "askeri amaçlarla kullanacağını" ileri sürmüş ancak Çin bu iddiayı reddetmişti.

Pekin yönetimi, yeraltı kaynakları açısından zengin Güney Çin Denizi’nde başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya’nın da arasında bulunduğu bölge ülkeleriyle de egemenlik tartışmaları yaşıyor. Çin’in son iki yılda Güney Çin Denizi’ndeki mercan adalarına kum pompalayıp üzerine de beton dökerek yapay kara parçaları oluşturması üzerine bölgede gerilim artmıştı. Güney Çin Denizi üzerinden yapılan gemi taşımacılığı yolu ile dünya genelinde her yıl yaklaşık 5 trilyon dolarlık ticaret gerçekleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 16:49
banner53
YORUM EKLE

banner39