Çin yeni yılı kutlayacak ama havai fişek yasak

Çin takvimine göre yeni yıl 31 Ocak'ta başlayacak, ay takvimine göre belirlenen yıla At yılı deniyor, ülke çapında kutlama hazırlıkları var ancak kutlamalarda hava fişek kullanımı yasak

Çin yeni yılı kutlayacak ama havai fişek yasak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin At Yılı olarak adlandırılan yeni yıla girmeye hazırlanıyor. Çin takvimine göre 31 Ocak'ta At Yılı'na girecek Çinliler kutlamalara başladı.

Tarihi 4 bin yıl önceye dayanan Ay Takvimi'nin baz alındığı yeni yıl kutlamaları için dünyanın en kalabalık ülkesinde halk, yakınlarını görmek ve sevdikleriyle birlikte olmak için garlara ve havalimanlarına akın ediyor.

KUTLAMALARDA HAVAİ FİŞEK YASAK

Yeni yıl kutlamalarında bu yıl bir farklılık göze çarpıyor. Çin yönetimi kutlamalarda havai fişek kullanımını yasakladığını duyurdu. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin son yıllarda büyük bir hava kirliliği sorunu yaşıyor.

Ülkenin bazı bölümlerinde hava kirlliğinden dolayı görüş mesafesinin azaldığı ve güneş ışığının gaz bulutlarından dolayı ülkeyi tam aydınlatamadığı ifade ediliyor.

Ülke yönetimi de bir yandan hava kirliliği ile mücadele ederken diğer taraftan havai daha da kirletecek etkinlikleri yasaklıyor. Bu kapsamda havai fişek kullanımına da yasak getirildiği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39