Çin yeni yılı, piyasaları bir hafta kapattı

Endonezyalı Çinliler, Çin yeni yılının ilk gününde tapınaklara akın ederken Asya'da dokuz ülkenin piyasası yeni yıl tatili sebebiyle bir hafta kapalı

Çin yeni yılı, piyasaları bir hafta kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Endonezya'da yaşayan Çinliler, Çin yeni yılının ilk gününde başkent Cakarta'nın en eski tapınağı Wihara Dharma Bhakt'da dua etti. 12 hayvanlı geleneksel ay takvimine göre "Maymun yılına" girerek yeni yılı kutlayan Çin, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, Güney Kore ve Tayvan'da piyasalar tatil nedeniyle bir hafta süreyle kapalı.

Hayvan Takvimi'ne göre bugün "Maymun Yılı"nın başlaması nedeniyle, Cakarta'daki Wihara Dharma Bhakt tapınağı, sabahın ilk saatlerinden itibaren Çinlilerin akınına uğradı.

Tapınakta mum ve tütsü yakan Endonezyalı Çinliler, tapınak önünde toplanan yardıma muhtaç insanlara yardımda bulunurken, "belaları ve şerleri kovma" geleneğinin parçası olarak kafesteki kuşları serbest bıraktı.

Endonezya'da bugün Çin yeni yılı nedeniyle resmi tatil ilan edilirken, etkinlikler gün boyu devam edecek. Öte yandan, Çin yeni yılı kutlamaları boyunca 3 bin 300 polisin görev yapacağı kaydedildi. 

Endonezya'da 250 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 4’ünü Çinliler oluşturuyor. Zamanında Çin’den gelen göçmenler tarafından getirilmiş bu gelenek ve görenekleri kapsayan yeni yıl kutlamalarına Endonezya’da "İmlek" deniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 10:19
banner53
YORUM EKLE

banner39