Çin'de büyük gözaltı dalgası

Çin'de hafta sonu dev bir operasyonla insan hakları aktivisti 106 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor

Çin'de büyük gözaltı dalgası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin’de son yıllarda düzenlenen en büyük gözaltı operasyonu kapsamında haftasonu 106 kişi gözaltına alındı, tutuklandı ya da ortadan kayboldu.

Deutsche Welle'nin haberine göre, operasyonun hedefinde insan hakları avukatları, hukuk bürosu çalışanları ve aktivistler bulunuyor. Hong Kong merkezli bir insan hakları avukatları örgütü Pazar günü konuya ilişkin yaptığı açıklamada 106 kişiden 82'sinin serbest bırakıldığını, ancak bunlardan üç kişinin tekrar gözaltına alındığını bildirdi.

İnsan hakları kuruluşları bu operasyonun Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in üç yıl önce göreve gelmesinden bu yana insan hakları avukatlarına yönelik düzenlenen en büyük operasyon olduğunu belirtiyor.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı internet sayfasından yaptığı açıklamada gözaltına alınan avukatların büyük bir yasa dışı örgüt kurduklarını ve kamu düzenini ciddi biçimde tehdit ettiklerini söyledi. Bakanlığa göre bu grup 2012 yılının Temmuz ayından bu yana 40'tan ihtilaf vakasına neden olarak kamu düzenini tehdit etti. Avukatlara yöneltilen suçlamalar arasında internet kampanyalarından ve okyanus aşırı bölgelerden gelen bağışlardan para sızdırmak için Pekin'deki Fengrui Hukuk Bürosu'nu kullanarak hassas davalara dikkat çekmek ve toplumsal bir kaos ortamı yaratmak da yer alıyor.

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü, Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel'e Pekin'e gerçekleştireceği ziyarette konuyu dile getirmesi çağrısında bulundu. Gabriel, Çarşamba günü Şi Cinping'le görüşecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 16:21
banner53
YORUM EKLE

banner39