banner39

Çin'de hava kirliliği zararlı eşiği üç kat aştı

Çin'de yılın Ocak-Nisan döneminde hava kirliliğine neden olan zararlı parçacıkların düzeyi PM2,5 yüzde 85'e yükselerek DSÖ'nün zararlı eşik olarak kabul ettiği yüzde 25'in üç katını aştı

Asya 16.05.2017, 15:32 16.05.2017, 15:32
Çin'de hava kirliliği zararlı eşiği üç kat aştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Çevre Koruma Bakanlığı, 1 Ocak-30 Nisan arasında 74 kentte hava kirliliğinin durumu ve güneşli gün sayısını yansıtan hava kalite raporunu yayımladı.

Rapora göre, başkent Pekin dahil ülkenin kuzeyindeki 13 kentte yılın ilk 4 ayında hava kirliliği geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19,7 arttı ve hava kirliliğine neden olan zararlı parçacıkların düzeyi PM2,5 yüzde 85'e yükseldi.

Bu oran Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) zararlı eşik olarak kabul ettiği yüzde 25'in üç katını aşıyor.

Ülkede son yıllarda artan hava kirliliği nedeniyle birçok önlem hayata geçirildi. Önlemler kapsamında hava denetim ekipleri kuruldu, kirliliğe sebep olan firmalara verilen cezalar artırıldı, kirlilik süresince ilgili kentlerdeki inşaat faaliyetleri askıya alındı.

Çin, özellikle 2014'ten bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele ediyor. Hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak Çin'deki büyük şehirlerin çoğu aynı zamanda dünyanın en kirli kentleri arasında yer alıyor.

Yaklaşık 1 milyar 370 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de her yıl 1 milyon 600 bin kişi hava kirliliğine bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?