Çin'de ikinci çocuk, tek çocuk politikasını anlattı

Çin'de tek çocuk politikası uygulandığı sırada ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Kan, planlı doğum sisteminin acımasızlığını ve ikinci çocuk yapan ailelerin nasıl korku içinde yaşadığını yazdı.

Asya 07.02.2016, 19:37 07.02.2016, 21:14
Çin'de ikinci çocuk, tek çocuk politikasını anlattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'de 1 Ocak itibarıyla kaldırılan "tek çocuk politikası" döneminde ailesinin ikinci evladı olarak dünyaya gelen ve şu anda 27 yaşında olan Karolin Kan, planlı doğum sistemi dışında çocuk yapan ailelerin yıllarca korku içinde yaşadığını kaydetti. 

Foreign Policy dergisinde, Çin'de 1979'da uygulanmaya başlanan ve geçen ay son verilen tek çocuk politikasıyla ilgili "Çin'de yasaklı ikinci çocuk olarak gizli yaşamım" başlıklı makale kaleme alan Kan, yıllarca gizli kapaklı yaşam süren ikinci evlatların ve ailelerinin dramını gözler önüne serdi.

"Aslında dünyaya gelmemem gerekiyordu" diye yazan Kan, ailesinin ikinci çocuğu olarak 1989 yılında dünyaya geldiğini belirtti.

"NE ZAMAN KAPIMIZ ÇALINSA O KÖŞEYE KAÇTIM"

Kan, yazısında şunları kaydetti:

"Planlı doğum politikası, küçük bir çocuk olarak bizi dehşete düşüren bir şeydi. Kimi zaman yerel aile planlama bürolarında çalışan yetkililer köyümüze gelir ve hamile kadınları alıp götürürdü.

Ben altı yaşındayken bir gün köyümüze aile planlama bürosu yetkilileri geldi. Zhang adlı bir ailenin evine baskın düzenlediler, değerli her şeyi alıp götürdüler, evlerinin çatısını yıktılar. Komşularımız da böyle durumlarda yakınlık göstermezdi. Zhang ailesinin başlarına geleni hakettiğini söylediler ve 'Para pul olmadan nasıl bir çocuk daha yaparsınız' dediler. Büyükanneme Zhang ailesine neden böyle davranıldığını sordum, o da bana 'Çünkü ikinci çocukları var ve bu yasalara aykırı' dedi. Çok küçüktüm, yasaya aykırı ne demek bilmiyordum. Tek bildiğim ben de ikinci çocuktum. Aklımda bir sürü soru vardı. O adamlar bizim evimizi yıkmaya geldiğinde en sevdiğim oyuncaklarımı nereye saklayacaktım? O öğleden sonra bütün gün bir köşede saklandım, sonraki günlerde de ne zaman kapımız çalınsa o köşeye kaçtım."

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?