banner39

Çin'de Maoist siteye yasak

Çin, Maoist internet sitesini, rejimi eleştiren metinler yayımladığı için geçici bir süre kapattı.

Asya 07.04.2012, 14:20 07.04.2012, 14:20
Çin'de Maoist siteye yasak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'de meşhur bir internet sitesi rejim hakkında eleştiren metinler yayımladığı için bir ay süreyle kapatıldı. Maoist internet sitesi 'Utopia'nın kurucusu Han Deqiang, polisin Cuma gününden itibaren sitesini kapattığını bildirdi. Gerekçe olarak Komünist Partinin, liderlerinin ve yaklaşmakta olan parti kongresinin eleştirilmesi gösterildi.

Medyaya telefonla bilgi veren Han, 'Bizi kapatmak istiyorlarsa bu onların hakkıdır. Biz kendi hakkımız olan düşüncemizi açıklama özgürlüğümüzü kullandık.' dedi. Han, kısa bir süre önce Chongqing şehri parti başkanlığından atılan Bo Xilai taraftarı. Bo, Mao zamanından kalma şarkı ve hikayeleri kullandığı gerekçesiyle partiden çıkarılmış, bu olay Çin'de bir süreden beri parti için varolduğu tahmin edilen iç çekişmeleri kızıştırmıştı. Bo'nun görevinden alınması halen tam olarak açıklığa kavuşturulmadı.

Utopia'nın kapatılması, rejimin Bo'nun partiden çıkarılması üzerine çıkan tartışmaların daha fazla büyümemesi için alınmış bir tedbir olarak görülüyor. Utopia gibi internet siteleri, muhafazakar bir komünist politikadan yana olup, ekonomide yapılan özelleştirmelere ve batıcı reformlara karşı çıkıyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü