Çin'de online alışveriş çılgınlığı

Çin'de Bekarlar Günü bahanesiyle başlatılan alışveriş çılgınlığı yarım günde sadece bir siteye milyar dolarlık ciro yaptırdı

Çin'de online alışveriş çılgınlığı

Kadri Ertuğrul - Dünya Bülteni / Pekin

Çin’de halkın büyük kısmının uzun süredir beklediği 11 Kasım “Bekarlar Günü” online alışveriş furyasına sahne oluyor.

“11.11” tarihinden ilham alınarak bekarlar günü olarak kutlanan günde online alışveriş sitelerinde bugüne özel büyük indirimler yaşanıyor.

Çin’in ve dünyanın en büyük online alışveriş zincirlerine sahip Alibaba’nın satışları, Çin saati ile öğleden sonra 13.30 sularında 6 milyar doları aştı. Bu saate kadar yapılan satışlarla geçen sene aynı günde yapılan toplam satışı aşılmış oldu.

Saatler gece yarısı 00.00 gösterdiğinde milyonlarca Çinli bilgisayar ve telefonlarının başında alışveriş yapmaya başladı. Günün ilk bir saatinde Çin anakarası başta olmak üzere 175 ülkeden milyonlarca kullanıcı Çin alışveriş sitelerine akın etti. Günün bitimine saatler kala insanlar vakitlerinin çoğunu internet sitelerinde ürün siparişi vermekle geçiriyor.

Eğlence amacıyla kutlanmaya başlayan Bekarlar Günü, online alışveriş sitelerinin bu güne özel indirim yapmaları sebebiyle Çin’de bir fenomen haline geldi. 4 adet 1 rakamının yan yana gelmesiyle oluşan 11 Kasım tarihi artık alışveriş günü olarak kutlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 16:23
banner53
YORUM EKLE

banner39