banner15

Çin'de Paris görüntülü Uygurlara baskı

Çin, resmi devlet haber sitesi Paris saldırıları ile Uygurlara uyguladığı baskıyı eşleştirdi.

Çin'de Paris görüntülü Uygurlara baskı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Medyası Uygur bölgesinde militanlara ait silahlar iddiasıyla çeşitli silah ve dökümanların fotoğrafını yayınladı.

Nerden alındığı belli olmayan fotoğraflarda Uygur Müslümanlarına ait bölgede terörist faliyetler olduğu gerekçesiyle terörle mücadele etmeleri gerektiği belirtildi. Uygur bölgesinin batısında terörist örgütlerin saldırılar gerçekleştirdiğini iddia etti.

Uygur müslümanlarına ait evlerin etrafında polis kaskı ve maske takmış insan fotoğraflarının olduğu dokuz görüntüyü yayınlayan Çin medyası kendi baskı ve şiddet eylemlerine gerekçe bulmaya çalıştı. Fotoğraflarda Fransa'da meydana gelen saldırılara atıf yapılarak " Fransa'nın Paris şehrinde, yüzlerce kişinin öldüğü tarihinin en kötü terör saldırısı meydana geldi. Dünyanın diğer tarafında, Çin'in Sincan'daki polis, teröristlere büyük bir saldırı gerçekleştirilmiş ve harika sonuçlar alınmıştır" denildi.

Dünya Uygur Kongresi sözcüsü Dilxat Raxit, Çin'in Uygur Müslümanlarına düşmanlığı körüklemek için Paris patlamasındaki görüntüleri kullandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 13:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35