banner15

Çin'de salgın bölgesinden ayrılmak isteyen Türklere mesaj

Çin'de salgın bölgesinden ayrılmak isteyen Türklerin büyükelçilikle iletişime geçmeleri istendi

Çin'de salgın bölgesinden ayrılmak isteyen Türklere mesaj

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği, Çin'de yeni tip koronavirüs salgınının etkili olduğu Hubey eyaletinde yaşayan Türk vatandaşlarından bölgeyi terk etmek isteyenlere büyükelçilik ve konsolosluklarla iletişime geçmeleri çağrısı yaptı.

Büyükelçilik, sosyal medya platformları WeChat ve Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda, Hubey eyaletine bağlı Vuhan, Huangguang, Icou ve Çıbi'de yaşayan Türk vatandaşlarının kimlik ve irtibat bilgilerini, embassy.beijing@mfa.gov.tr adresine, +86 152 01 30 94 12 numaralı büyükelçilik telefonuna iletmelerini istedi.

Büyükelçiliğin paylaşımında, başta Vuhan kenti olmak üzere Hubey eyaletindeki Türk vatandaşlarının bölgeden ayrılmalarını sağlamak üzere Çin Dışişleri Bakanlığı ve Hubey eyaleti yerel yönetimi ile eşgüdüm sağlandığı belirtildi.

Salgın nedeniyle eyaletten ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının; "ad soyad", "doğum tarihi" "cinsiyet", "pasaport numarası"  "araç plakası ve modeli" (araç sahibi vatandaşlar için), "eyaletten ayrıldıktan sonra Çin'de seyahat edilmesi öngörülen şehir" ve "irtibat bilgileri"ni eksiksiz bir şekilde büyükelçiliğe iletmeleri gerektiği bildirildi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan yeni tip koronavirüsü (2019-nVoC) salgınından bin 287 kişi etkilendi, 41 kişi hayatını kaybetti.

Hubey eyaletindeki Vuhan, Huanggang, Icou, Şienning kentleri ile ilçe büyüklüğündeki Çıbi, Şientao, Cıciang, Çienciang kentlerinde yeni tip koronavirüs salgını çerçevesinde alınan önlemler doğrultusunda metro, otobüs ve feribot seferleri geçici olarak durdurulmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 16:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vahap POLAT
Vahap POLAT - 6 ay Önce

koronavirüsle bu alanda savaşan araştırmacılara faydalı olmak için kendi bölgemde yetişen ve doğal olan KARA DUT pekmezi olan ürünün faydalı olacağını düşünüyorum . bu bölgede yetişen bu pekmez türünden yararlanıp bir tür aşı geliştirebilirsiniz ,bu yöndeki bilimsel çalışmalarınızda Allah yar ve yardımcınız olsun.saygılarımla; bununla ilgili araştırmam VİRÜSLERE KARŞI SAVAŞAN DUT PEKMEZİ

Hastalıklara karşı korunmak ve vücut direncini arttırmak için tüketilen kara dut pekmezinin faydaları saymakla bitmiyor. Kansızlıktan kemik sağlığına, kolestrolden karaciğer hastalıklarına karşı adeta koruyucu bir besin olan dut pekmezi Anadolu’da da sıkça tüketilen lezzetler arasında. Peki dut pekmezinin bilinmeyen diğer faydaları nelerdir?

VÜCUDUN SAVUNMASINI ARTTIRIR
“Dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi ve özellikle karadut pekmezi de dahil bütün pekmezlerin kemik iliğine uyarıcı etkileri var. Bu pekmezler vücudun savunması ve kanlanması için gerekli olan hücrelerin üremesini destekliyorlar. Dolayısıyla pekmez faydalı olan gıdalardan bir tanesidir. Pekmezin virüs öldürücü bir etkisi yoktur fakat virüslerle savaşacak olan kan hücrelerinin üremesini arttırıcı bir etkisi vardır. Özellikle koronavirüs olmak üzere virüslerin üremesini durduran veya üremesini azaltan besinler var. Sarmısak, soğan, pırasa, ağızda çiğnenen ama yutulmayan karanfil, defne yaprağı, kekik ve zahter bunlardan birkaç tanesidir. Bu ürünleri kullanan kişiler yüksek miktarda virüs ve bakteri öldüren maddeler almış olurlar.”

PEKMEZİ LİMONLA TÜKETİN
“Pekmez, demir açısından çok değerli bir besindir. Antisionin ve antioksidan açısından zengindir. Bu nedenle astım ve bronşite iyi gelir. Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda, âdet gören, üreme çağındaki kadınlarda, gebelerde ve süt veren annelerde demir eksikliği oldukça yüksek olur. Bu kişilerde bağışıklık sistemi düşük olur. Çünkü demir hücreye oksijen taşıyan maddedir. Demir eksikliğinde hücreler oksijenlenemediği için hücre içerisinde biriken serbest zararlı maddeler temizlenemez. Bu da vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır ve enfeksiyonlara zemin oluşturur. İnfluenza gibi hastalıklara yakalanmamak için ve bağışlık sistemimizi güçlendirmek istiyorsak her gün 2 yemek kaşığı pekmez ve bol yeşillik tüketilmelidir. Özellikle içerisine limon sıkılırsa pekmezin içerisindeki demir emilimi daha fazla olur. Pekmez, koronavirüs gibi virüsleri yok etmez ancak bu virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.”

banner39

banner50

banner47

banner48