Çin'de sanat galerisinde ilginç hırsızlık

Çin'de bir sanat galerisinde çalışan memur 140'tan fazla eseri çalarak yerine kendi çizimlerini yerleştirdi

Çin'de sanat galerisinde ilginç hırsızlık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de bir galeriden 140ünlü sanat eserlerini çalarak yerine kendi çizimlerini koyan memur mahkemede suçunu kabul etti. 

Şiao Yuan adlı memur, Guangzhou Orta Halk Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Guangzhou Akademisi Güzel Sanatları Kütüphanesi'ndeki bir galeriden güzel yazı eserleri ve kır manzaralı resimlerin bulunduğu ünlü sanat çalışmalarını 2006 yılına kadar iki yıl süresince kendi çizdiği sahteleriyle değiştirdiğini itiraf etti. 

Şiao savunmasında, ilk iş gününde galerideki bazı eserlerin sahteleriyle çoktan değiştirilmiş olduğunu fark ettiğini belirterek, kalan bazı büyük eserlerin yerine kendi çizimi olan sahtelerini koymasının ardından bunların da daha kötü resmedilmiş sahteleriyle değiştirildiğini fark edince hayrete düştüğünü söyledi. 

Sahte tabloları başka sahte eserlerle değiştiren kişinin kimliğini bilmediğini anlatan Şiao, 2004-2011 yılları arasında açık artırmayla 125 tabloyu 16 milyon Türk lirasının üzerinde bir rakama sattığını, kazancıyla da evler ve yeni tablolar aldığını dile getirdi.

Savcılara göre, sanığın çaldığı diğer 18 tablo, yaklaşık 30 milyon Türk lirası değerinde.

Şiao, hakkındaki görevini kötüye kullanma suçlamasını kabul ederken, yaptığından pişman olduğunu söyledi.

Çalıntı eserler arasında 20. yüzyıl ressamlarından Çi Bayşi'nin ve Cang Daçian tabloları, tek renk mürekkep kullanan, 17. yüzyıl ressamı ve hat ustası Cu Da'nın "Rock and Birds" isimli eserinin de bulunduğu belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 08:12
banner53
YORUM EKLE

banner39