Çin'de tarihi dava karara kaldı

Çin'de, rüşvet, yolsuzluk ve görevini kötüye kullanmakla suçlanan Komünist Partisi eski liderlerinden Bo Şilai'nin davası karara kaldı.

Çin'de tarihi dava karara kaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Savcılar, kapanış mütalasında Bo'nun işlediği suçların ağır olduğunu ve sanığın pişmanlık belirtmediğini savunarak kararda müsamaha gösterilmemesini istedi.

Bo ise beş gün süren duruşmanın sonunda suçlamaları reddetti.

Komünist Partisi'nin Chonqqing başkanlığını yürüten Bo, bir İngiliz işadamının öldürülmesiyle patlak veren skandalın ardından partisinden ihraç edilmişti.

Bo'nun çöküşü

Bo Şilai'nin eşi Gu Kailai, Neil Heywood'u öldürdüğü suçlamasıyla geçen Ağustos ayında hapse atıldı.

Bo'nun adının karıştığı yolsuzluk skandalları Çin siyasetinin en büyük skandallarından biri olarak görülüyor. Bo'nun düşüşü, 2012 yılının Şubat ayında, Chongqing bölgesinin eski Emniyet Müdürü Wang Lijun'un Chengdu'daki ABD konsolosluğuna kaçmasıyla başladı.

Wang, öldürülen İngiliz işadamı Neil Heywood'un cinayetine ilişkin soruşturmaların başlamasına ön ayak olmuş ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cinayetten su çlanan Bo'nun eşi Gu Kailai de ölüm cezasına çarptırılmıştı ancak cezanın infazı ertelendi.

Siyasi konumunu kullanarak cinayeti örtbas etmekle suçlanan Bo duruşmada Emniyet Müdürü'nün, karısı Gu Kailai'ye aşık olduğu için kaçtığını savundu.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 09:22
banner53
YORUM EKLE

banner39