banner39

Çin'de12 Uygur Türkü'ne idam cezası

Çin yönetimi, ayrımcılıkla suçladığı Doğu Türkistanlı 81 Müslüman Uygur Türkünü tutukladı. Tutuklanan Müslümanlar'dan 12'sine farklı zamanlarda infaz edilmek üzere idam cezası verildi

Asya 05.06.2014, 10:56 05.06.2014, 19:08
Çin'de12 Uygur Türkü'ne idam cezası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Doğu Türkistan'da bulunan Çin askerleri 81 Uygur Türkünü tutukladı. Tutuklamalara gerekçe olarak geçtiğimiz ay Urumçi'de meydana gelen bombalı saldırı ve ayrımcılık yöbnündeki girişim iddiaları gösterildi. Tutuklama dalgalarının devam edeceği söyleniyor. Tutuklanan Uygur Türklerinden 9'u hemen infaz edilmek üzere, 3'ü de iki yıl sonra infaz edilmek üzere idam cezasıne mahkum edildi.

Tutuklamaların bölgenin başkenti Urumçi'de gerçekleştiği bildirildi. Uygur Türkleri'nin tutuklanmasıyla ilgili karar yerel mahkeme tarafından 31 Mayıs günü onaylandı. Ardından operasyon başlatıldı. Tutuklanan 81 Müslüman; "Ayrımcılık, toplumsal düzeni bozma, yasadışı işlere bulaşma, etnik nefret ve etnik ayrımcılık" gibi iddialarla suçlanıyor.

Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Müslüman Uygur Türkleri, etnik ayrtımcılığa maruz kalıyor. Doğu Türkistan bölgesi yeraltı kaynakları ve stratejik konumu bakımından önemli bir bölge olarak biliniyor. Buranın yerli halkı olan Uygur Türkleri ise yıllardan bu yana Komünist Çin yönetimi tarafından soykırıma maruz kalıyor. 

Çin'in bugün başlatmış olduğu yeni tutuklama dalgasının da önümüzdeki günlerde soykırıma dönüşme riski olduğu endişeleri dile getiriliyor.

ONİKİ KİŞİYE İDAM CEZASI

Doğu Türkistan'daki Çin makamları 9 Uygur Türkü'nün idama mahkum edildiğini duyurdu. İdama mahkum olan Uygurlu Müslüman Türkler, "şiddet ve terörizm" suçlamalarından hüküm giydi. 
 
Bugün gerçekleştirilen operasyonlarda tutuklananların sayısı toplamda 81'e yükseldi. İdam cezası verilen 9 kişinin dışında 3 kişiye daha idam cexası verildi. Bu 3 kişinin cezalarının infazı 2 yıl ertelendi.
 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?