banner39

Çin'deki haç yasağına Hristiyanlardan tepki

Çin'de özellikle zengin kesimlerdeki kiliselerde haçların çatıdan indirilmesine ve bazı kiliselerin yıkılmasına Hristinalar tepki gösteriyor

Asya 11.08.2015, 12:21 11.08.2015, 12:21
Çin'deki haç yasağına Hristiyanlardan tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in zengin sahil bölgelerindeki kiliselerde Haç işaretlerinin kaldırılmasına Çinli Hristiyanların tepkisi giderek artıyor.

Geçtiğimiz sene bir kilisenin imar planları dikkate alınmadan yapıldığı için yıkılması sonucu başlayan tepkiler, haç işaretlerinin kilise çatılarından kapı önüne indirilmesi kararı ile ciddi bir gerilime sebep oldu.

Yer yer ilginç protesto şekilleri ise dikkat çekiyor. Kimi bölgelerde Hristiyanlar kiliselerin çatılarına tırmanarak haçın önünde etten duvar örerken kimi Hristiyan cemaatler evlerinin dış duvarlarına haç asma kararı aldı.

Wenzhou bölgesinin başrahibi bir açık mektup yazarak imar planlarının bahane edilerek birçok kilisenin yıkıldığını ve tüm kiliselerin çatısından haç işaretinin kaldırıldığını ifade etti.

Öte yandan Çin Yurtsever Katolik Birliği ve Çin Katolik Eğitim Komitesi'nden birer açıklama yapıldı. Açıklamalarda haça yönelik yasak uygulamasının Hristiyanlar tarafından durdurulamadığı için hala devam ettiğinin altının çizildi ve protesto çağrısı yapıldı.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?