banner15

Çin'den ABD'nin askeri raporuna tepki

Çin, ABD tarafından Çin'in askeri gelişimi ile ilgili hazırlanan rapurun gerçekleri saptırdığını savundu

Çin'den ABD'nin askeri raporuna tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin, ABD tarafından yayınlanan "2011 Çin'in Askeri Gelişmesi ve Güvenlik Durumu Raporu" hakkında gerçekleri saptırdığını ileri sürerek tepki gösterdi.

Çin Uluslararası Radyosu'nda yer alan haberde, ABD'nin söz konusu raporunun gerçekleri çarpıtarak, savunma ve orduyu olağan biçimde güçlendiren Çin'i suçladığı bildirildi. ABD'den Çin ordusundaki gelişmeyi nesnel ve adil bir şekilde değerlendirerek, benzeri raporları yayınlamaya son vermesini ve iki ülke arasındaki askeri ilişkilere olumlu katkı yapmasını istediği belirtildi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun, ABD tarafından yayınlanan "2011 Çin'in Askeri Gelişmesi ve Güvenlik Durumu Raporu"na ilişkin olarak bir değerlendirme yaptı. Yang Yujun, ABD'nin söz konusu raporunun gerçekleri çarpıtarak, savunma ve orduyu olağan biçimde güçlendiren Çin'i suçladığını söyledi. Yang, Çin'in ana kesimini Taiwan'a karşı "askeri tehdit" gibi gösteren ABD'nin, Çin'in uzay ve internet alanındaki güvenlik politikalarını sebepsizce sorguladığına da dikkat çekerek, Çin'in söz konusu rapordan ciddi memnuniyetsizlik duyduğunu ve rapora kararlılıkla karşı çıktığını kaydetti.

Sözcü Yang, Çin'in öteden beri barışçı bir gelişme yolunu izleyerek, savunma amaçlı askeri politikada ısrar ettiğini yineledi. Çin'in savunma ve orduyu güçlendirmesinin herhangi bir ülkeye karşı olmadığının altını çizdi. Yang, ülkesinin ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumayı, ekonomik ve toplumsal gelişmeyi sorunsuz devam ettirmeyi amaçladığını vurguladı.

ABD Savunma Bakanlığı 2000 yılından bu yana Kongre'ye Çin'in askeri gücüyle ilgili senelik raporlar sunuyor. ABD'nin yasalarına göre, bu uygulamanın 2020 yılına kadar sürmesi öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 14:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35