banner39

Çin'den ABD'ye 'ada' uyarısı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Güney Çin denizindeki ''tartışmalı adalar'' konusunda ABD'ye "tarihi gerçeklere saygılı olma ve hatayı düzeltme" çağrısı yaptı

Asya 02.08.2013, 10:16 02.08.2013, 10:18
Çin'den ABD'ye 'ada' uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin, ABD senatosundan geçen Doğu ve Güney Çin Denizi'nde yaşanan ihtilafların çözümüne ilişkin karar tasarısına sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, bir gazetecinin Pekin yönetiminin Japonya ile gerginlik yaşadığı Doğu Çin Denizi'nde ve Filipinler ile tartışma yaşadığı Güney Çin Denizi'ndeki ihtilafların çözümüne ilişkin ABD Senatosundan geçen karar tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD senatosundaki bazı temsilciler tarafından oluşturulan söz konusu tasarıda tarih ve gerçeklerin gözardı edildiğini ve Çin'e mesnetsiz suçlamalarda bulunulduğunu söyleyen Hua, "Hatalı mesajlar barındıran bu önergeye kesinlikle karşıyız" diye konuştu.

Çin Dışişleri Sözcüsü Hua, ABD'ye "Tarihi gerçeklere saygılı olun, hatanızı düzeltin. Sözkonusu sorunu ve bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getirecek tavırlardan uzak durun" çağrısı yaptı.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?