banner39

Çin'den ABD'ye 'Din Raporu' tepkisi

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye "Çin'in din politikalarını eleştirmeyi bırakma" çağrısı yaptı.

Asya 15.10.2015, 19:11 15.10.2015, 19:11
Çin'den ABD'ye 'Din Raporu' tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye "Çin'in din politikalarını eleştirmeyi bırakma" çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD tarafından yıllık hazırlanan "Dünya Dini Özgürlükler" raporunda yer alan Çin'e yönelik eleştirilere karşı çıkarak, bu tarz açıklamalarla "Çin'in içişlerine müdahale ederek, din politikalarını eleştirmekten vazgeçilmesi gerektiğini" belirtti.

Sözcü Hua, Çin vatandaşlarının dini inanç özgürlüklerinin yasalar çerçevesinde korunduğunu ileri sürerken, "ABD'nin diğer ülkeler ile ilgili sorumsuzca söylemlerin yanı sıra çifte standart uygulamaktan da kaçınması gerektiğini" vurguladı.

 Raporda ABD, Çin'in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de 2014'ün mayıs ayında 31 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından bölgede terörizme karşı yönelik kampanya başlatıldığını, "aşırı dincilik" adı altında Uygurların gözaltına alındığını ve tutuklandıklarını ileri sürüyor.

Washington yönetimi, Çin'i 2008'den bu yana Tibet'te yaşayan Budistlere taciz, işkence ve hapis cezalarıyla baskı uygulamakla suçlarken, Protestan ve Katoliklere ait en az 400 ibadethanenin zorla yer değiştirildiği ya da yıkıldığını savunuyor.

 

 

 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?