banner15

Çin'den ABD'ye savaş uyarısı

Güney Çin Denizi’ndeki yapay adalara yaklaşan ABD’ye ait USS Lassen adlı destroyeri ile ilgili Çin Deniz Kuvvet Komutanı, ABD'li mevkidaşını arayarak uyarıda bulundu

Çin'den ABD'ye savaş uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ile Çin arasındaki Güney Çin Denizi konusundaki gerginlik  artmaya devam ediyor. Çin Deniz Kuvvetleri Komutanı Wu Shengli,  ABD’ye "Küçük bir kıvılcım savaş çıkarabilir" uyarısı yaptı.

Wu Shengli ve ABD Deniz Kuvvetleri Muharebe Başkanı John Richardson dün telekonferans görüşmesi yaptı. Görüşmede Güney Çin Denizi’ndeki yapay adalara yaklaşan ABD’ye ait USS Lassen adlı destroyeri ile ilgili Wu, ABD’nin tehlikeli provokatif eylemlerini durdurmadığı takdirde, küçük bir kıvılcımın savaş çıkarabileceğini söyledi.

Çin'in söz konusu ada ve resiflerde yaptığı inşaların ülkenin içişleriyle ilgili olduğunu ve herhangi bir ülkeyi etkilemediğini savunan Wu, ABD'nin egemenlik ihlallerine son vermesini istedi.

Tayvan, Çin, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler, Güney Çin Denizi'ndeki adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hak iddia ediyor. Denizin petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip olduğu belirtiliyor. 

Çin, Güney Çin Denizi'nin büyük bir bölümü üzerinde hak iddia ederken, toprak iddialarını güçlendirmek için denizde yapay adacıklar oluşturmakla suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 10:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35