banner39

Çin'den ABD'ye sert tepki

Çin Dışleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, Çin'in uluslararası düzene karşı çıktığını söyleyen ABD Savunma Bakanı Ash Carter'a sert tepki gösterdi.

Asya 10.11.2015, 19:02 10.11.2015, 19:02
Çin'den ABD'ye sert tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong, rutin basın toplantısında, Çin'in uluslararası düzenin koruyucularından, kurucularından ve destekçilerinden biri olduğunu vurguladı.

Hong, Çin'in Asya-Pasifik bölgesinde barış ile istikrarın yanı sıra uluslararası adaleti de kararlılıkla savunduğunu bildirdi.

Halihazırdaki uluslararası düzenin Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmasının amaç ve ilkelerine dayandığına, uluslararası toplum tarafından ortak olarak kurulduğuna dikkati çeken Hong, bu çerçevede en temel ilkelerin ülkelerin birbirinin egemenliğine, toprak bütünlüğüne, eşitliğine saygı göstermesi ve diğerlerinin iç işlerine karışmaması olduğunu açıkladı.

Hong, "Uluslararası düzen ABD'de herhangi bir kişinin isteğine göre tanımlanamaz" diye konuştu.

Güney Çin Denizi'ndeki navigasyon özgürlüğü çerçevesinde Çin'in konumunun tutarlı, net ve sabit olduğunu savunan Hong, Çin'in kendi topraklarında inşaat yapma hakkının bulunduğunu söyledi. Nanşa Adaları'nın yüzyıllardır Çin'e ait olduğunu iddia eden Hong, "Çin'in inşa ettiği yapılar, ne başka bir ülkeye, ne de bölgenin navigasyon özgürlüğüne zarar vermemektedir" ifadesini kullandı.

Çin'in Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı sağlamak için ASEAN ülkeleriyle işbirliğine istekli olduğunu belirten Hong, Çin'in mantıklı ve yasalar çerçevesinde davrandığını, ABD'nin sorumsuz yorumlar yapmaya hakkı olmadığını bildirdi.

ABD'ye ait bir savaş gemisinin Çin'in izni olmaksızın Güney Çin Denizi'ndeki kayalıklara girmesine atıfta bulunan Hong, söz konusu hareketin, bir yandan bölgedeki tansiyonu yükseltirken, diğer yandan da Çin'in hakimiyet ve güvenliğine ciddi zarar verdiğini belirtti.

Hong, "Uluslararası düzeni bozan ve sorun çıkaranın kim olduğu çok açıktır" dedi.

 

 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?