banner15

Çin'den çok çocuğa teşvik

40 yıl boyunca ülkede birden fazla çocuk edinmeyi yasaklayan Çin, şimdi de vatandaşlarına birden fazla çocuk edinme çağrısı yapmaya başladı

Çin'den çok çocuğa teşvik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin hükümeti genç aileleri ikinci bir çocuk edinmeleri konusunda teşvik etmenin yeni yollarını arıyor. hükümet bu konuda ülkedeki yaşlı nüfustan yardım istedi.

Pekin hükümetinin bu girişimi ülkede tek çocuk politikasının ilanından 40 yıl sonra gündeme geldi. Ülkede tek çocuktan fazla çocuk edinme yasağı 2016 yılının Ocak ayında kaldırılmıştı.

1970'li yıllarda Çin’de aileler için tek çocuk politikasını ilan edilmişti. Buna uymayanlara çeşitli cezalar verilmiş, sosyal yardımdan yoksul bırakılmış ve hatta kadınlar zorla kürtaj edilmişti.

Ancak çiftçiler iki çocuk edinebilirdi. İlk çocuğu kız olanlara da iki çocuk sahibi olma izni verildi. Etnik azınlıklara daha fazla çocuk için izin verilmişti. South China Morning Post gazetesine göre, insanlar hükümetin bu politikasına 1,5 çocuk politikası adını vermişlerdi.

Pekin hükümetine göre bu politika sonucu 400 milyon doğum önlendi. Bu da Çin'deki ekonomik patlamaya yol açtı.

Ancak zaman geçtikçe bu politikanın olumsuz etkileri de ortaya çıkmaya başladı. Şimdi Çin'in 1,37 milyar olan nüfusu dengesizlik dönemi yaşıyor, yaşlanma hızla artıyor, işçi gücü oranı ise azalıyor ve kadınlara göre erkekler sayısı gittikçe fazlalaşıyor.

Hükümetin yeni politikasına göre aileler artık iki çocuk edinebiliyor. Aile Planlaması Ulusal Komisyonu önümüzdeki beş yıl içinde önceki döneme göre her yıl yaklaşık 3 milyon daha fazla çocuk doğacağını tahmin ediyor. Sonuç olarak, 2050 yılında Çin’de işgücünün yaklaşık 30 milyon kişi artması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 17:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35