banner39

Çin'den Esed rejimine asker desteği

Pekin Şam Büyükelçisi İdlib saldırısı içindeki Esed'e asker desteği yapabileceklerini açıkladı

Asya 05.08.2018, 14:59 05.08.2018, 16:57
Çin'den Esed rejimine asker desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Esed rejiminin, İdlib’e saldırıya hazırlandığına yönelik bilgiler artarken, Çin'den ilginç bir çıkış geldi. Pekin'in Şam Büyükelçisi Qi Qianjin, Suriye merkezli Al-Watan gazetesine verdiği söyleşide, Çin yönetiminin, İdlib'e saldırıya hazırlanan Esed rejimine destek olmak amacıyla ülkeye asker konuşlandırabileceğini belirtti.

Büyükelçi Qi, "Çin ordusunun bir şekilde rejimin İdlib veya başka bölgelerdeki saldırılarına destek olma konusunda istekli olduğu" değerlendirmesini yaptı. Çin askeri ateşesi Wong Roy Chang da aynı gazeteye yaptığı açıklamada, Esed rejimi ordusu ile Çin ordusu arasında halihazırda işbirliği bulunduğunu ve Çin'in bu ilişkiyi geliştirmeyi istediğini söyledi. Çin bugüne kadar, Esed rejimine siyasi destek vermiş ve ülkenin yeniden inşasına destek olabileceğini belirtmiş ancak askeri destek konusunda net bir tutum takınmamıştı. Çin'in ilk etapta Esed rejimine destek amacıyla sınırlı sayıda özel kuvvet askerini ve askeri danışmanı ülkeye gönderebileceği değerlendiriliyor.

banner53
Yorumlar (1)
Deniz Yildizi 3 yıl önce
Esed rejimi diye 1 tanim yoktur.Suriye devleti vardır ve lideri %90 üzeri destekle ESAD'tir.Eset diyenler de,Suriyenin bölünerek büyük israil devletinin kurulmasını isteyen siyonistlerdir .bu kadar olaydan sonra bile hala beyin basmıyor ise eğer....
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?