banner39

Çin'den Filipinler'e tehdit

Şinhua haber ajansı Filipinler'in ABD ile yaptığı askeri anlaşmaya "Aptalca hareketin sonuçlarına katlanacaksınız" tehdidi yaptı

Asya 13.01.2016, 14:27 13.01.2016, 14:27
Çin'den Filipinler'e tehdit

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin resmi haber ajansı Şinhua, ABD ve Filipinler arasındaki savunma anlaşmasını sert bir dille eleştirdi.

Şinhua, Filipinler Yüksek Mahkemesinin, ABD ordusunun ülkenin askeri kamplarını geçici olarak kullanmasını öngören savunma anlaşmasının anayasaya uygun olduğuna hükmetmesine tepki gösterdi.

Ajansın servis ettiği başmakalede, Filipinler yönetiminin bu "aptalca hareketin" sonuçlarına katlanacağı vurgulandı.

Şinhua başmakalesinde Filipinler Tüksek Mahkemesi kararının sadece tansiyonu yükselteceği ve bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atacağı belirtilerek Manila yönetiminin Çin'e karşı koyma arzusundaki ABD'yi desteklemek için "Sam Amca'ya dönüyor görüntüsü verdiği" ifade edildi.

Filipinler Yüksek Mahkemesi Sözcüsü Theodore Te, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yargıçların büyük bölümünün, Filipinler ile ABD arasında imzalanan, Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması'nın, Senato onayı gerektirmeyen ve anayasaya uygun bir yürütme anlaşması olduğuna karar verdiğini söylemişti. Mahkemenin kararının, ABD'nin Asya'daki varlığını daha görülür kılacağı ve Filipinler'in, tartışmalı Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetleri nedeniyle tehdit olarak algıladığı Çin'e karşı ABD'nin yardımını alma çabalarıyla örtüştüğü belirtilmişti. Taraflar arasında 2014'de imzalanan Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması, ABD güçlerinin, gemilerinin ve uçaklarının, Filipinler'deki askeri kamplara geçici süre yerleşmesine izin veriyor.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?