banner39

banner35

Çin'den G.Çin Denizi'ne balıkçı filosu atağı

Güney Çin denizinde yapay ada oluşturan Çin'in büyük bir balıkçı filosu oluşturmaya başlaması bölgede ileriki günlerde daha da sorunların artacağına işaret ediyor

Asya 01.08.2015, 17:55 01.08.2015, 18:20
Çin'den G.Çin Denizi'ne balıkçı filosu atağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin, Deniz Kuvvetleri için Güney Çin denizinde yeni bir balıkçı filosu kuruyor. Yeni kurulacak filonun bölgede yeniden tartışmalara neden olacağı belirtiliyor.

Çarşamba günü deniz analizleri Merkezi (CNA)'nde düzenlenen bir konferansta konuşma yapan bir uzman Çin'in, Güney Çin denizinde bir balıkçı filosu kurmaya başladığını açıkladı.
 
Çin'in bu hareketi, ekonomisinin büyük çoğunluğunu balıkçılıkla kazanan çevre ülkeleri rahatsız etmeye başladı.
 
Çin hükümetinin balıkçı filosu için 84 adet büyük balıkçı teknesi spariş etti. Halihazırda balıkçı teknelerinin on tanesini 2015 yılı içinde teslim edilecek.
 
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in, Güney Çin Denizi'nde egemenliğine giren Nanşa adalarındaki varlığı ve faaliyetlerinin, ülkenin yasal, makul ve doğal hakkı olduğunu belirterek, arazideki hazırlık çalışmalarının tamamlanmasıyla tesis inşasına başlanacağını ifade etmişti.

Sözcü Lu, Çin'in bu faaliyetiyle uluslararası yükümlülük ve sorumluluklarını daha iyi yerine getirmeye çalıştığını savunarak, askeri savunma ihtiyacının ötesinde deniz arama-kurtarma, bilimsel araştırma, afet önleme ve azaltma, meteorolojik gözlem, çevre koruma ve balıkçılık gibi alanlarda çalışmalar yapılacağını söylemişti.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?