banner15

Çin'den hayalet helikopter yalanlaması

Çin, Amerikan hayalet helikopterinin Çin heyetince incelenmesi haberlerini "asılsız ve mantıksız" olarak niteledi.

Çin'den hayalet helikopter yalanlaması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pekin yönetimi, ABD medyasının dile getirdiği "Usame Bin Ladin'e karşı düzenlenen operasyon sırasında düşen ve radara yakalanmayan Black Hawk helikopterinin enkazını incelemesi iÇin Pakistan'ın Çin'e izin verdiği" haberlerini yalanladı. 

Çin Savunma Bakanlığı, Pakistan'da El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda düşen Amerikan hayalet helikopterinin Çin heyetince incelenmesine ve hayalet teknolojisinden örnekler alınmasınaPakistan tarafından izin verildiği haberini "asılsız ve mantıksız" olarak niteledi. 

ABD'nin Financial Times ve New York Times gazetelerinde çıkan haberlere göre Pakistan, askeri ilişkilerini geliştirmek istediği Çin istihbarat birimlerine, enkazdan fotoğraf çekmesine ve helikoptere hayalet özelliğini kazandıran ve radara yakalanmayan dış kaplamasından örnek parça almasına izin verdi. 

Pakistan Genelkurmay Başkanı Asaf Kayani de Çin'e bu yönde bir izin verildiğinin doğru olmadığını ve helikopterin baskından kısa bir süresonra Amerikalılara teslim edildiğini söylemişti. 2 Mayıs günü düzenlenen operasyonda El Kaide lideri Usame Bin Ladin öldürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 09:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35