Çin'den ihbarcı göçmenlere oturma izni

Çin isyan olaylarını ihbar eden göçmenlere oturma izni verecek

Asya 21.06.2011, 10:27 21.06.2011, 10:27
Çin'den ihbarcı göçmenlere oturma izni

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin hükümetinin, ülkenin güneyinde 10 Haziran'da başlayan ve üç gün devam eden ayaklanmaya katılan göçmen işçileri ihbar edenlere para ödülü, asalet ünvanı ve oturma izni vaadettiği bildirildi.

Zengcheng gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, eylemcileri yakalatanlara bin 500 doların yanı sıra, daha iyi eğitim ve sağlık hizmetleri alabilecekleri ve ucuz konut hakkından yararlanabilecekleri göçmenlik statüsü ve oturma izni verileceği kaydedildi.

Bir polis memurunun açıklamasına yer verilen haberde, halka "Art niyetli kişilerin ve çetelerin oyunlarına gelmemeleri" çağrısında bulunuluyor ve bu kişilerin yakalanabilmesi için yardım isteniyor.

Zengcheng kentindeki olaylar, Xintang kasabasında polis memurlarıyla iki göçmen seyyar satıcı arasında gerginlik yaşanmasından sonra başlamıştı. Gerginlik iki gün içinde Sıchuan kentinden çok sayıda göçmenin kasabaya akın etmesiyle iyice büyüdü ve 12 Haziran gecesi şiddet olayları patlak vermişti. Ayaklanma sırasında çok sayıda resmi bina yağmalanmış, araçlar ateşe verilmiş ve 25 kişi gözaltına alınmıştı.

Çin’de göçmen işçiler genellikle kimsenin yapmak istemediği ağır işlerde çalışıyor. Bu işçilerin sık sık istismara ve ayrımcılığa uğradıkları batı medyasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?