Çin'den İlham Tohti'nin eşine tehdit

Uygur akademisyen İlham Tohti'nin çalıştığı üniversite yönetimi, Tohti'nin eşi Güzelnur Hanım'ı bir toplantıya davet ederek tutuklama hadisesi ile ilgili konuşmamasını istedi

Çin'den İlham Tohti'nin eşine tehdit

Hamit Göktürk/ Dünya Bülteni

Çin yönetimi, 15 Ocak’ta Pekin’de tutukladığı ve 25 Şubat’ta bölücülük yapmakla suçladığı Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç. Dr. İlham Tohti’nin Eşi Güzelnur Hanımı da cezalandırmakla tehdit etti.

Güzelnur Hanım, 7 Mart Cuma günü, eşinin çalıştığı Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi’nde öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı özel bir toplantı düzenlendiğini, üniversite yönetiminin, Dr. Tohti hakkında konuşmamaları ve tartışma açmamaları konusunda katılımcıları uyardığını bildirdi. Yönetim, Güzelnur Hanımın da özellikle çağırıldığı bu toplantıda ismi zikredilmemekle birlikte, Dr. Tohti hakkında yabancı basına konuşmamasını ve görüşme taleplerini kabul etmemesini istedi. Bu ikaza aykırı davranış sergileyenlerin bunun sonuçlarından kendilerinin sorumlu olacakları tehdidinde de bulunduklarını belirtti.

ABD merkezli Hür Asya Radyosu’na konuşan Güzelnur Hanım, üniversite yönetiminin ve Pekin polisinin eşi için yaptığı her girişim ve çalışmayı yakından izlediğini ve kendisine çeşitli baskı ve tehditler yöneltildiğini bildirdi. Eşinin suçsuzluğunu ispat etmenin ve onun masumiyetini haykırmanın tek yolunun bağımsız medyadan yararlanmak olduğunu açıklayan Güzelnur Hanım, eşinin aklanması ve bir an önce serbest bırakılması için elinden gelen bütün imkanları ve çabayı göstermekten hiçbir zaman çekinmeyeceğini sözlerine ekledi.

Pekin’deki evinin Çin devlet güvenlik memurlarınca 24 saat gözetilmdiğini, evinin kapısında bekleyen polislerin, ziyaretçilerin evine girmelerine izin vermediklerini, hatta kocasının Çinli avukatı Le Fang Ying’in de geri çevrildiğini bildirdi.

Avukat Ying’ın Urumçi’de tutuklu bulunan eşi ile görüşmesine izin verilmediğini, geri dönmek zorunda kaldığını da belirten Güzelnur Hanım, eşi ile birlikte tutuklanan Uygur öğrenciler Şöhret Tursun ve Ferhat Halmurat’in da aileleri ile görüşmesine izin verilmediğini, ancak onlara verilmek için getirilen giyim eşyalarının hapishane yönetimince kabul edildiğini açıkladı.

Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç. Dr. İlham Tohti’nin serbest bırakılması için uluslararası düzeyde çabalar sürdürülüyor. Diaspora’da yaşayan Doğu Türkistanlılar sosyal medya aracılığı ile “İlham Tohti’ye Hürriyet” başlıklı imza kampanyasını sürdürüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 14:02
banner53
YORUM EKLE

banner39