banner39

Çin'den ilk hac kafilesi yola çıktı

Yaklaşık 20 milyon Müslüman'ın yaşadığı Çin'de özellikle Huiler arasından, bu yıl 14 bin hacı adayı kutsal topraklara gidiyor. İlk kafile dün sabah erken saatlerde yola çıktı.

Asya 06.09.2014, 11:35 06.09.2014, 11:55
Çin'den ilk hac kafilesi yola çıktı

Kadir Ertuğrul - Dünya Bülteni / Pekin

Çin'de 297 hacı adayını taşıyan ilk uçak, Ningşia Özerk Bölgesi’nden Cuma günü sabah erken saatlerde kutsal topraklara doğru yola çıktı.

Bu yıl Çin’den toplam 14 bin Müslüman'ın kutsal topraklara giderek hacı olacağı belirtiliyor. Ülkedeki hac organizasyonlarının tamamını merkezi ve yerel hükümetler ortaklaşa yapıyor. Özel acentaların hac turları düzenlenme izni bulunmuyor.

Hacı adaylarından Na Çangjün, basın mensuplarının sorularına üzerine yaptığı açıklamada, "Ailem Mekke’ye giderek hacı olmayı çok istemişti. Ancak o zamanlar kötü şartlarda yaşadığımız için gitme imkanımız olmamıştı. Şimdi ise daha iyi şartlarda yaşıyoruz ve hayallerimiz gerçek oluyor." dedi.

Hanımının kendisine eşlik ettiğini belirten 68 yaşındaki hacı adayı Na, "Hükümet yetkilileri seyahatimiz için tüm ayrıntıları düşünmüşler. Yapmamız gereken sadece imamı takip etmek"  diyerek de organizasyondan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çin’de resmi rakamlara göre Müslümanların sayısı 20 milyonu aşmış durumda. Bu nüfusun da yarısı Ningşia Hui Özerk Bölgesinde yaşıyor. Buradaki Müslüman nüfus Çin’de “Hui” olarak biliniyor ve resmi olarak azınlık millet statüsüne sahip. Irk olarak Çin’liler ancak dini ve kültürel olarak İslam dinini benimsemeleri onlara Çin’de azınlık millet statüsü kazandırmış. Çinhay, Gansu, Yünnan bölgeleri başta olmak üzere Çin’in tamamına dağılmış durumdalar.

Çin’deki Müslüman lokantalarının büyük çoğunluğunu da yine Hui’ler işletiyor.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?