banner39

Çin'den krizdeki Rusya'ya destek açıklaması

Çin, taleop gelmesi halinde ekonomik kriz yaşayan Rusya'ya yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı

Asya 23.01.2015, 16:23 23.01.2015, 16:23
Çin'den krizdeki Rusya'ya destek açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin’in Rus rublesinin çöküşünü yakından izlediği ve her şartta Rusya ile ticari ilişkilerin istikrarını korumak için mümkün olan tüm çabayı göstermeye hazır olduğu bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rus rublesinin değer kaybetmesine rağmen iki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirme konusunda Moskova’ya güvence verildi.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Shen Danyang, aylık basın toplantısında yaptığı açıklamada ise Rublenin değer kaybetmesinin Çin-Rusya ekonomik ve ticari ilişkilerini kaçınılmaz şekilde etkileyeceğini ancak durumu yakından izleyip analiz ettiklerini söyledi.

Danyang toplantıda "Rusya’dan talep olursa Çin kendi imkanları dahilinde gerekli yardımı sunmak için her zaman hazırdır” dedi ancak nasıl bir yardım yapılacağından söz etmedi.

Çinli yetkili, Çin ve Rusya arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin yeterince güçlü olduğunu da kaydetti. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl yüzde 6,8 oranında artarak rekor seviyeye, 95,3 Milyar dolara ulaşmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?