banner39

Çin'den Obama'ya: Dalai Lama ile görüşme

Çin, Tibet meselesinin iç meselesi olduğunu savunarak Obama'nın Dalai Lama ile yapacağı görüşmeye karşı olduklarını açıkladı

Asya 21.02.2014, 07:42 21.02.2014, 08:48
Çin'den Obama'ya: Dalai Lama ile görüşme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD Başkanı Barack Obama'nın Tibet'in ruhani lideri Dalai Lama ile yapacağı görüşmeye ilişkin "derin kaygı" duyduklarını bildirdi.

Hua, yaptığı yazılı açıklamada, Tibet meselesinin "tamamen iç mesele" olduğunu vurgulayarak, "Hiçbir yabancı devletin bu konuya karışma hakkı yok" ifadesini kullandı.

Dalai Lama'nın uzun süredir "din bayrağı altında bölücü ve Çin karşıtı faaliyetler düzenleyen siyasi bir sürgün olduğu" savunulurken, Obama'nın Dalai Lama'yı kabul edecek olması, Çin'in içişlerine yapılan "kaba müdahale" olarak nitelendirildi. Sözcü Hua, bu adımın uluslararası ilişkiler prensiplerine aykırı olduğu gibi Pekin-Washington ilişkilerine de zarar vereceği değerlendirmesinde bulundu.

Pekin yönetiminin, bu duruma "kesinlikle karşı" olduğunu vurgulayan Hua, ABD'ye "Dalai Lama'nın bölücü faaliyetleri için elverişli zemin oluşturmasına fırsat vermemek adına bu kişiyle yapılması planlanan görüşmenin iptal edilmesi" çağrısında bulundu.

OBAMA, BUGÜN GÖRÜŞECEK

Bu arada Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, yaptığı yazılı açıklamada, Obama’nın bugün Beyaz Saray’da Dalai Lama’yı, "uluslararası düzeyde saygı duyulan dini ve kültürel lider" olarak kabul edeceğini bildirdi.

Obama’nın Dalai Lama ile daha önce Şubat 2010 ile Temmuz 2011’de bir araya geldiğini hatırlatan Hayden, ABD’de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat başkanların daha önce de Dalai Lama’yla Beyaz Saray’da görüştüğünü kaydetti.

ABD’nin Dalai Lama’nın Çin’de, ne Tibet için bağımsızlık ne de asimilasyon yaklaşımlarına dayanan “orta yolunu” desteklediğini ifade eden Hayden, ABD’nin Tibet’i Çin’in bir parçası olarak tanıdığına ve bağımsız bir Tibet’i desteklemediklerine  dikkati çekti.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?