banner39

banner35

Çin'den Pakistan'a stratejik temas

Çin Devlet Başkanı Cinping, 2015 yılının ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirmek üzere Pakistan'da. Ziyaret hem siyasi hem de ekonomik olarak bölgesel ve küresel anlamda büyük önem taşıyor

Asya 20.04.2015, 11:57 11.05.2015, 17:48
Çin'den  Pakistan'a stratejik temas

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, kritik alanlarda önemli anlaşmalara imza atmak üzere beraberinde kalabalık bir heyetle Pakistan'a gitti.

Şi'nin Pakistan temaslarında başta bu ülke ile enerji ve ulaştırma olmak üzere birçok alanda büyük kapsamlı anlaşmaların imzalanması bekleniyor. Çin resmi basınında yer alan haberlere göre, Çin liderinin iki gün sürecek Pakistan ziyaretinde Pekin ve İslamabad yönetimleri arasında 46 milyar dolarlık yatırım anlaşması yapılacak. Pakistan'ın özellikle altyapı ve enerji alanlarında yapılacak anlaşmalara yoğunlaşacağı kaydediliyor.

Önceki Çin lideri Hu Cintao'nun 2006'daki ziyaretinin ardından devlet başkanı düzeyinde Pakistan'a ilk resmi ziyareti yapacak olan Şi'nin ana gündem maddesini ise "Çin-Pakistan ekonomi koridoru" başlığı oluşturuyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA İNŞA EDİLECEK LİMAN MASADA

İki ülke arasındaki görüşmelerin Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Kaşgar vilayeti üzerinden Pakistan'ın Gwadar limanı arasında kurulacak "ekonomi koridoru" üzerinde yoğunlaşması bekleniyor. Kaşgar-Gwadar demiryolu projesi, geçen yıl Çin Başbakanı Li Kıçiang'ın Pakistan'a yaptığı ziyarette sonuçlandırılan en önemli anlaşmalardan biriydi.

Pakistan-Çin ortak fonuyla inşa edilen ve işletmesini Çin'in yaptığı Gwadar limanının da görüşmelerin gündem maddelerinden olacağı belirtiliyor.

Diğer yandan iki ülke yetkilileri, İran'dan başlayıp Pakistan üzerinden Çin'e kadar uzanacak bir doğalgaz boru hattının inşası için ihtimallerin da masaya yatırılacağını ifade ediyor.

Afganistan hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmelerinde Çin'in arabuluculuğunun masaya yatırılacağına işaret edilirken, Afganistan'da uzlaşı ve ülkenin yeniden inşasında ortak çabanın, bölgede istikrar ve güveni artırarak Çin'in Tarihi İpek Yolu projesine katkı sağlayacağı savunuluyor.

2015'İN İLK YURTDIŞI ZİYARETİ PAKİSTAN'A

Çin lideri Cinping'in 2015 yılında düzenlediği ilk yurtdışı ziyareti olma özelliği taşıyan ziyaretinde Pakistan'ı tercih etmiş olması dikkat çekiyor. 

Cinping'in bu seçiminde, stratejik olarak Pakistan'a ne kadar önem verdiğini gösteriyor. ABD'nin Hindistan'la ilişkilerini iyileştirmeye başladığı bu dönemde, Çin'in eskiden bu yana müttefik olduğu Pakistan'a daha fazla önem vermeye başladığı kaydediliyor. 

Pakistan'la ekonomik işbirliğinin yanısıra askeri ve bölgesel konularda yakın bir işbirliğine sahip olan Çin, Pakistan ordusunun güçlenmesi için de silahlanma konusunda Pakistan'a destek olmuştu. Diğer taraftan Yemen'de devam iç savaştan dolayı ülkelerine dönmek isteyen Pakistanlılar, Çin'in gönderdiği savaş gemileriyle Yemen'den tahliye edilmişlerdi. 

ZİYARET STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Pakistan Ulusal ve Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in bugün başlayan Pakistan ziyaretinin stratejik öneme sahip olduğunu, iki ülke arasında hayata geçirilmesi planlanan projelerin Pakistan'ın ekonomik kaderini değiştireceğini söyledi.

Sertaç Aziz, bu sabah Pakistan'a gelen Nur Han Askeri Üssü'nde Pakistan Cumhurbaşkanı Memnün Hüseyin, Başbakan Navaz Şerif, kabine üyeleri ve silahlı kuvvetler komutanları tarafından karşılanan Şi'nin ziyaretine ilişkin olarak AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Sertaç Aziz, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'nin ziyareti sırasında 45 miyar dolar değerinde 55 anlaşma imzalanacağını, bunların büyük bölümünün enerji ve altyapı alanlarını içereceğini söyledi.

Aziz, Şi'nin ziyaretinin Pakistan ile Çin arasındaki ekonomik ilişkiler açısından büyük önem taşıdığını, ziyaret sırasında Gwadar'da bir havaalanı projesinin temel atma töreninin yapılacağını belirtti.

Sertaç Aziz, Şi'nin ziyareti sırasında ayrıca Çin'in Kaşgar bölgesine uzanacak karayolunun inşası konusunun ele alınacağını ifade ederek, tüm bu projelerin 10 yıl süreceğini, bunun da her yıl Pakistan'a yapılacak 4 milyar doların üzerinde mali yatırım anlamına geldiğini kaydetti. Aziz, "Bu, ülkenin ekonomik kaderini değiştirecek" dedi.

GÜVENİLİR DOST

Çin basınındaki haberlerde, Şi'nin Pakistan ziyareti öncesi iki ülke ilişkileri üzerine internet üzerinden yapılan bir ankette iki halkın çoğunluğunun birbirlerini "güvenilir dost" ülke olarak tanımladığı belirtildi. Diplomatik bağların 64 yıl önce başlamasından bu yana iki ülkenin dostluklarının geliştiğine dikkat çekilerek, Çin ve Pakistan'ın ortak çıkarlar konusunda her zaman birbirlerinin destekçisi olduğu ifadeleri yer aldı.

Haberlere göre, ayrıca ankete katılan Pakistanlıların yüzde 92'si Çin-Pakistan arasındaki dostluğun asla bozulmayacağını ve Şi'nin Pakistan ziyaretiyle stratejik işbirliği ortaklıklarının ileri seviyeye taşınacağına inandığını söyledi.

Çin ve Pakistan arasında 12 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunuyor ve bu rakamın gelecek iki yılda 15 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Askeri alanda ise İslamabad yönetiminin ay başında açıkladığı Çin'den sekiz denizaltı satın almasına ilişkin resmi anlaşmanın da Şi'nin Pakistan ziyareti sırasında imzalanarak sonuca bağlanacağı vurgulanıyor.

Çin Devlet Başkanı Şi, geçen yıl eylül ayında yapmayı planladığı Pakistan ziyaretini, bu ülkedeki hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle iptal etmişti. Şi, Pakistan temaslarını 21 Nisan'da tamamlayarak Endonezya'da düzenlenecek Asya-Afrika Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere bu ülkeye geçecek.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?