banner39

Çin'den savunmaya 91,5 milyar dolar

Çin'in savunma bütçesi, geçen yıla göre yüzde 12,7 artarak, 601 milyar yuana (91.5 milyar dolar) çıktı.

Asya 04.03.2011, 11:22 04.03.2011, 11:22
Çin'den savunmaya 91,5 milyar dolar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Yıllık Toplantısı'nın sözcülüğünü yürüten eski dışişleri bakanlarından Li Zhaoxing, bugünkü basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, savunma bütçesinin geçen yıl yüzde 7.5 olduğunu bu yıl ise yüzde 12.7 arttığını kaydetti. Bu yılki taslak savunma bütçesinin 2010'dan 67.6 milyar yuan (10.3 milyar dolar) daha fazla olduğu ifade eden Li, bunun da toplam bütçenin yüzde 6'sını oluşturduğunu belirtti. Li, artışın büyük bölümünün silahlanma iyileştirilmesi, askeri eğitim ve askerlerin yaşam standartlarının yükseltilmesini finanse etmek için kullanılacağını söyledi.

Çin'in savunma harcamalarının şeffaf ve tabii olduğunu vurgulayan Li, ülkesinin barışçıl gelişme yönünde söz verdiğini ve savunma siyasetinin başka ülkelere tehdit oluşturmayacağını dile getirdi. Li, hükümetin her zaman askeri harcamaları kısmaya ve savunma harcamalarını makul bir seviyede tutarak, ekonomik gelişme ve ulusal savunma arasında bir denge sağlamaya çalıştığı görüşünü savundu.

Çin'de gizli savunma harcamaları olduğu yönündeki söylemlerin doğru olmadığını savunan Li, 1.3 milyardan fazla nüfus, geniş alan ve uzun sahile sahip Çin'in savunma harcamalarının dünya ile kıyaslandığında ortalamanın çok altında olduğunu ifade etti.Çin'in savunma harcamalarının da gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranla diğer ülkelerin çok altında olduğunu dile getiren Li, Hintli bir gazetecinin sorusu üzerine, Çin'in askeri harcamalarının GSYİH'nın yüzde 1.4, Hindistan'ın ise yüzde 2 olduğunu hatırlattı.

Halkın Kurtuluş Ordusu (PLA) Askeri Bilim Akademisi'nden Tümgeneral Luo Yuan, ABD'nin 2011 mali yılındaki askeri harcamalarının 725 milyar dolar ile GSYİH'nın yüzde 4'üne denk geldiğini söyledi.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?