Çin'den Türkiye'deki protestolara ilişkin açıklama

Çin Dışişleri Bakanlığı, uygurların din ve inanç özgürlüğüne sahip olduğunu iddia ederek Türkiye'deki protestolardan endişeli olduklarını açıkladı

Çin'den Türkiye'deki protestolara ilişkin açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Çunying, Türkiye'de yaşanan Çin karşıtı protestolardan endişe duyduklarını belirtti.

Hua Çunying, başkent Pekin'deki olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Uygurların Çin'deki 56 etnik azınlıktan biri olduğunu belirtti.

Sincan'da yaşayan 10 milyonu aşkın Uygur'un mutlu ve huzurlu bir şekilde hayatını sürdürdüğünü savunan Hua, bu kişilerin, anayasanın teminat altına aldığı din ve inanç özgürlüğüne sahip olduğunu öne sürdü.

Türkiye'de yaşanan Çin karşıtı protestolardan oldukça endişeli olduklarını belirten Hua, şunları kaydetti:

"Türk tarafının gerekli önlemleri alarak Türkiye'deki Çin vatandaşları ve kurumlarının can ve mal güvenliğinin sağlanması talebinde bulunduk. Türk tarafından Çin'in toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duymasını, söz konusu problemle alakalı tavır ve söylemlerine dikkat etmelerini ve bu şekilde Türk-Çin ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişimine Çin tarafıyla ortak çaba göstermesini istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 15:45
banner53
YORUM EKLE

banner39