Çin'den Uygurlara baskı için yeni iddia

Çin, Doğu Türkistanlıların Suriye'ye muhaliflerin safında savaşmak için gittikleri iddiasıyla bölgedeki baskılarını arttırıyor

Çin'den Uygurlara baskı için yeni iddia

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin, Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yönelik baskı gerekçelerine bir yenisini ekledi. Çin medyasında yer alan haberelere göre Uygur Özerk bölgesinde bulunan bazı kişiler muhaliflerin safında savaşmak için Suriye'ye gidiyor.

Çin'de yayımlanan Global Times Gazetesi'nde yer alan haberde Çin'in Batısındaki Doğu Türkistan'da bulunan Müslüman Türklerin Suriye'de savaşmak için El Kaide kanalıyla Suriye'ye gittiği iddia ediliyor. Haberdeki bir diğer iddia ise, Suriye'ye savaşmak için gönderilecek Uygurların Türkiye'de bir eğitim programına tabi tutulduktan sonra seçiliyor olmaları.

Haberde Suriye'ye giden Uygurların sorumluluğunun Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistan İslami Hareketi ve İstanbul'da faaliyet gösteren Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği'nde olduğu iddia ediliyor.

Haberde ayrıca İstanbul'daki Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği'nin Uygurları Doğu Türkistan'da İslami bir devlet kurmak için eğittiği öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2012, 13:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35