banner39

Çin'den Y. Zelanda'nın süt tozlarına yasak

Çin'in Yeni Zelanda'dan ithal ettiği süt tozlarında gıda zehirlenmesine yol açan bakteri olabileceği açıklandı

Asya 05.08.2013, 11:04 05.08.2013, 11:04
Çin'den Y. Zelanda'nın süt tozlarına yasak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'in Yeni Zelanda'dan ithal ettiği "Forrenta" firmasına ait süt ve protein tozlarında "Clostridium botulinum" adlı gıda zehirlenmesine neden olan bir tür bakterinin olabileceği açıklandı.

Çin Kalite Denetleme İdaresi, dünyanın en büyük süt ürünleri ihracatçısı firmalarından Forrenta'dan ithal ettikleri süt ve protein tozlarında zehirli bakteri bulunması ihtimalinin olduğu açıklanarak, tüketicilere bu firmanın ürünlerini tedbiren kullanmamaları uyarısında bulundu. Forrenta yetkilileri, sorunlu ürünlerin geri çağrıldığını duyurdu.

Sözkonusu bakterinin, dünyada bilinen en zararlı bakterilerden biri olduğu ve sinir felcine neden olduğu vurgulandı.

Firmanın süt tozları, genelde bebek gıdası olarak kullanılırken, protein konsantrelerinin ise spor ve enerji içeceği markalarının ürünlerine katıldığı aktarıldı.

Firmadan yapılan açıklamada Çinli tüketicelerden özür dilenirken, yerel Wahaha markası ve Coca-Cola tescilli içeceklerde sorun bulunmadığı ve ürünlerin güvenli olduğu vurgulandı.

Çin, süt tozu ihtiyacının yüzde 80'ini ithal yoldan karşılıyor ve piyasadaki ithal süt tozlarının yüzde 90'ı Yeni Zelanda firmalarına ait.

Ülkede 2008 yılında yerel bir süt üreticisi firmanın ürünlerinde melamin adlı kansorejen madde tespit edilmişti. Bu skandalın patlak verdiği süreçte, kansorejen madde içeren sütlerden içen 6 çocuk ölmüş ve yaklaşık 300 bin kişi zehirlenmişti. Daha sonra yapılan testler sonucu diğer birçok süt üreticisi firmanın ürünlerinde de yine bu zehirli kimyasal maddeye rastlanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?