banner39

Çin'den yeni asimilasyon harekatı

Çin, Doğu Türkistan'a Çinli nüfusu yerleştirerek Müslümanları hem azınlık haline getirmek, hem de asimile etmek istiyor

Asya 30.07.2012, 17:41 30.07.2012, 17:41
Çin'den yeni asimilasyon harekatı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin  yönetimi   işgal ettiği Doğu Türkistan'ın Müslüman Türk nüfusunu asimile  etmek  ve Çin kültürünü hakim kılmak için her tedbire başvuruyor. Çin yakın bir zamanda yeni bir karar alarak, Doğu Türkistan'a 6 milyon Çinliyi yerleştirmişti.

Yeni Çin ve Halk ajansları  27 Temmuz tarihinde yeni  bir duyuru yayınladı. Buna  göre,  Mahalli yönetim  Doğu Türkistan'ın Şehirleşme Planı'nı hazırladı.  Bu plana göre, 2015 yılında nüfusa Çinlilerin oranı %48, 2020'de % 58 ve 2030 yılında ise % 66-68  olacak. Takviyeli ve Çift  basamaklı Kalkınma Programı'na göre 2030 yılında Doğu Türkistan'daki şehirlerin nüfusu 20 milyon'a yükseltilecek. Özerk Yönetimin bu  kararı  ise,  merkezi Hükümetçe derhal onaylanarak yürürlüğe konuldu.Bu kararla Doğu Türkistan'a yerleştirilecek Çinli göçmenler için nüfusu 500 binden fazla olan orta  büyüklükte   Çin şehirleri  inşa edilecek.

Su kaynaklarının kısıtlı olduğu Doğu Türkistan'da  Çin yönetimi geçen  yıl Kaşgar civarında çok büyük bir yer altı su kaynağının keşfedildiğini ilan etmişti. Çin  işgal yönetimi, Doğu Türkistan topraklarını Çin'in 19 eyaletine  taksim ettiğini de açıkladı.

Doğu Türkistanlı uzman ve analizciler "Takviyeli ve Çift Basamaklı Kalkınma Programı"  kisvesi altında yürütülen bu uygulamanın  esas  gayesinin   ülkeye  büyük miktarlarda Çinli nüfusu
yerleştirerek,Müslüman Uygurları kendi vatanlarında azınlık hale getirip zamanla asimile etmek olduğunu belirtiyor.

Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu başkanı Dolkun İsa, Hür Asya radyosuna yaptığı açıklamada; "Çin işgal yönetiminin bu yeni icraatı Ülkenin siyasi, ekonomik,sosyal ve ekolojik dengelerine  ağır bir saldırı ve tehdittir.Yeni kurulan şehirlerin nüfusunun % 100'ünün etnik Çinli olacağı kesindir.Çin bu uygulamada siyasi ve askeri her türlü tedbiri kullanacaktır." dedi.

İsa, diasporada faaliyet gösteren teşkilatların derhal harekete geçerek bu konuda kamuoyunu bilgilendirmesi ve uluslararası toplumun harekete geçmesini sağlaması gerektiğini ifade etti.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü