Çin'e göre Uygurlar huzur içindeymiş

Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu, Doğu Türkistan'daki Müslümanlarla ilgili basında yer alan haberlerin asılsız olduğunu savunan bir açıklama yaptı

Çin'e göre Uygurlar huzur içindeymiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanların oruç, namaz gibi dini ibadetlerini yerine getiremedikleri yönündeki haberlerin yalan olduğunu savundu. 

Konsolosluktan yapılan açıklamada, “Xinjiang’da Müslümanlar Ramazan ayı boyunca ve her zaman huzur içinde yaşam sürmektedir” denildi.

Çin Konsolosluğu'nun Müslüman halkın işkence gördüğü ve ibadetlerini yerine getiremedikleri yönündeki haberlerin asılsız olduğunu iddia eden yazılı bir açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Çin Halk Cumhuriyeti anayasası, vatandaşların din ve inanç özgürlüğüne sahip olduğunu taahhüt eder. Çin Halk Cumhuriyeti’nde hiçbir devlet makamı, sosyal kuruluş veya şahıs, vatandaşları bir dine inanmaya veya inanmamaya zorlayamaz. İnanan ve inanmayan vatandaşlar arasında ayrımcılık yapamaz. Çin Halk Cumhuriyeti Xinjiang’da bulunan Müslümanların din ve inanç özgürlüklerine son derece değer vermiştir, saygı göstermiştir ve de bu özgürlükleri garanti altına almıştır.
 
Ramazan ayı boyunca, Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti ve Çin Xinjiang Özerk Bölge Hükümeti, inananların dini duygularına, dini gereksinimlerine ve gelenek – göreneklerine karşı oldukça saygılı, anlayışlı, koruyucu olmuştur ve hiçbir kurumun veya şahsın, Müslümanların Ramazan boyunca oruç tutmaları, ibadet için toplanmaları, iftar ve benzeri etkinlikleri yapmalarına engel olacak hiçbir şeye izin vermez. Aynı şekilde Müslüman restoran sahiplerinin Ramazan ayı boyunca restoranlarını normalde olduğu gibi açıp, açmama konusundaki seçimlerine saygı göstermiştir ve zorlama içerikli müdahale önlemleri almamıştır.
 
Bir takım medya ve kişilerin Xinjiang’da Müslümanların Ramazan ayı boyunca oruç tutmalarının, namaz kılmalarının ve benzeri dini ibadetlerini yerine getirmelerinin yasaklandığı yönündeki söylemleri gerçeklerle kesinlikle uyuşmamaktadır ve asılsızdır. Xinjiang’da Müslümanlar Ramazan ayı boyunca ve her zaman huzur içinde yaşam sürmektedir.

UYGURLAR ÇİN YÖNETİMİNİN BASKISI ALTINDA

Çin, Doğu Türkistan olarak bilinen Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanların dini özgürlüklerini kısıtlayarak, bölge halkını baskı altında tutuyor.

Ülkenin batısındaki bölgede artan gerilim ve şiddet eylemleri nedeniyle son yıllarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Çin yönetimi, eylemleri 'terör saldırısı' olarak niteliyor ve 'radikal İslamcı örgütleri' sorumlu tutuyor. Yurt dışındaki insan hakları örgütleriyse, Uygurlar üzerinde giderek artan dini ve kültürel baskıların şiddet eylemlerine yol açtığını belirtiyor.

Uluslararası gözlemciler ya da yabancı gazetecilerin iddiaları araştırmak üzere bölgede bağımsız çalışmasına ise izin verilmiyor.

Çin yönetimi son olarak, Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslüman parti üyeleri, kamu personeli, öğrenciler ve öğretmenlerin oruç tutmasını, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de yasakladı. Dünya Müslüman Alimler Birliği ve Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları oruç yasağına tepki göstermiş, oruç yasağına uymadığı gerekçesiyle öldürüldüğü öne sürülen Uygur Türkleri için Türkiye'nin birçok yerinde gıyabi cenaze namazı kılınmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 12:35
banner53
YORUM EKLE

banner39