banner15

Çin'in Afrika'daki yatırım ortağı Etiyopya

Etiyopya'nın Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Tadesse Haile Çin ile Etiyopya arasındaki ticaret hacminin 3,5 milyar dolara ulaştığını kaydetti

Çin'in Afrika'daki yatırım ortağı Etiyopya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da "2015 Çin Afrika Teknolojik ürünler ve Sosyal Hizmetler Fuarı"nın açılışına katılan Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Keming, "Çin, ticaret alanında Afrika'nın en büyük ortağıdır"dedi.

Keming, Afrika ile ekonomik işbirliğinin, çeşitli alanlarda gelişme gösterdiğini ve karşılıklı menfaatleri artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Çin'in altyapıyı geliştirmek ve güçlendirmek için Afrika'ya yöneleceğini ifade eden Keming, "Çin ile Afrika arasındaki ekonomik işbirliği çok güçlü ve bu durum, ticari işbirliğini daha da güçlendirmek için bir fırsat olacak" diye konuştu.

Fuarın karşılıklı tecrübe alışverişi ve ortak ticaret açısından faydalı yönlerine işaret eden Keming, Etiyopya'nın Çin şirketleri için büyük yatırım adresi olduğunu aktardı.

Etiyopya'nın Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Tadesse Haile de "Etiyopya, Çin'in ekonomik tecrübesinden yararlanarak dünyadaki sanayi ve ekonomi ülkelerinden biri olabilir" ifadesini kullandı.

Etiyopya hükümetinin, Çinli iş adamları için uygun yatırım ortamı sağlama konusundaki kararlılığına vurgu yapan Haile, Çin şirketlerinin tarım, demiryolunu geliştirme ve eğitim gibi çeşitli alanlarda yatırım yaptığını ve Çin ile Etiyopya arasındaki ticaret hacminin 3,5 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Afrika Birliği Sanayi ve Ticaret Komiseri Fatma Heram Esil de "Çin, Afrika için uygun bir ticari ortaktır" dedi.

Çin'in, zor zamanlarda ve özellikle Ebola virüsüyle mücadelede Afrika'nın yanında olduğuna işaret eden Esil, "Afrika ile Çin arasındaki ticaret hacmi yıl sonunda 385 milyar doları bulacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 22:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35