Çin'in çelişkili açıklamaları şüpheleri arttırıyor

Çin'de bir tren istasyonunda meydana gelen saldırı ile ilgili ülke yönetiminin çelişkili açıklamaları ve medyaya verdiği talimatlar şüpheleri arttırıyor

Çin'in çelişkili açıklamaları şüpheleri arttırıyor

Hamit Göktürk/ Dünya Bülteni

Çin Kunming şehrindeki tren istasyonunda 1 Mart günü başlayan ve 3 Mart öğle saatlerine kadar süren saldırı olayı ile ilgili Çin yönetiminin yaptığı bir birini tutmayan çelişkili açıklamalar olay hakkında şüpheleri arttırdı. Çelişkili açıklamalar, bağımsız Çin toplumunun kafalarının karışmasına da sebep oldu. Ayrıca, olay ile ilgili açıklamalarda söz konusu edilen bazı noktaların izahı ve anlaşılması mümkün olmayan bazı şüpheli kanatların oluşmasına yol açtı.

Çin yönetimi olayın meydana geldiği ilk saatlerde siyah maskeli 10 kişilik terör grubu tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti ve faillerin “Doğu Türkistanlı Uygur Terör Gurubu” olduğunu ileri sürdü.

Çin’in Yeni Tanglılar Televizyonu’nun iddiasına göre, Çin Hükümeti Çin genelindeki bütün medya kuruluşlarını uyardı ve bu olay hakkındaki haberlerinde resmi açıklamalar ile paralellik içinde bütünlüğü sağlamalarını talep etti.

Bağımsız ve doğru haber almaya hasret bağımsız Çin toplumu ülke içinde ve dışından yönetilen sosyal medya kuruluşlarının verdiği bilgilere daha fazla inanmaya ve onları daha fazla takip etmeye başlıyor. Ancak sosyal medyaya müdahale eden resmi Çin hackerleri bu tarafsız haber ve yorumlara müdahale ederek yayından kaldırıyor.

Yeni Tanglilar Televizyonu ve Hong Kong merkezli “Elma” gazetesinin açıklamalarına göre, Kunming olayı ile ilgili kamuoyunda hükümetin resmi açıklamaları ile yayın organlarında yer alan haber ve bilgiler hakkında kendilerine “gerçekdışı haber ve üretilmiş bilgiler” olduğu şüphesi ile sorular ve açıklamalar geldiği belirtildi.

Bağımsız Çin kamuoyundan gelen şüpheli sorular ve açıklamalar ana hatları ile şu ana başlıklar halinde toplanmış bulunuyor;

1- Geçen yılın 28 Ekim günü Çin Komünist Partisi, 18. Kurultay öncesi Tiananmen Meydanı’nda ‘Uygur Teröristler’ce bir saldırı gerçekleştirildiği ileri sürüldü. 12 Mart’ta başlayacak ÇKP Danışma Konseyi toplantısı arifesinde yine ‘Doğu Türkistanlı Uygur Terörist Grup’ça Kunming’de aynı şekilde bir saldırı olayının gerçekleştirmesi tesadüfi midir? Yoksa bu olay kasten ve bilinçli olarak mı gerçekleştirildi?

2-.Çin yönetimi 3 Mart günü olayla ilgili dosyanın tamamlandığını açıkladı. Ancak olaya karışanların kimlikleri niçin bu açıklamalarda dile getirilmedi?

3- Çin güvenlik güçleri resmi ilk açıklamada olayı gerçekleştirenlerin sayısını on kişi olarak bildirdi. Operasyonun tamamlanmasından sonraki beyanatlarda ise bu sayı 8’e indi? Bu farklı rakamlar nasıl izah edilebilir?

4- Olayın meydana geldiği ileri sürülen Kunming tren istasyonunda yüzlerce video kamera mevcut iken, hükümet niçin şimdiye kadar bu saldırıya ait video görüntülerini yayınlamadı?

5- Bu olay sadece bıçak, satır ve benzeri kesici aletlerle gerçekleştirildi? Faillerin bu aletleri Doğu Türkistan’dan Yunnen eyaletine ve Kunming’e tren, uçak ve diğer toplu taşıma araçları ile getirmeleri mümkün değil. Uygurların bu kadar çok miktardaki kesici aletleri Uygur kimliği ile Kuming’den satın almaları muhakkak ki şüphe uyandıracaktır. Yönetimin istihbarat birimleri niçin gerekli önlemleri almadı ve şimdiye kadar bu konuda her hangi bir açıklama yapmıyor?

6- Bu olayda Çinlilerin öldürülmelerinin ve benzer olayların temel çıkış sebebi nedir?

7-Uygurlarca daha önceleri gerçekleştirildiği ileri sürülen bu tür şiddet olaylarında, yönetim organları, Komünist Partisi binaları ve polis merkezleri hedef alınırken, bu kez meydana gelen olayda niçin sade Çinli vatandaşlar rastgele hedef olarak seçildi. Bu durum nasıl açıklanabilir?

8- Çin yönetimi olaylarla ilgili açıklamalarında olayın sebeplerine hiç değinmemesi ve sansasyonel bir şekilde Müslüman Uygurları suçlaması ve olayın tam ve gerçek mahiyetini es geçmesi ve benzer propaganda oyunlarını nasıl değerlendirmek gerekir?

Uzmanlar, Kunming olayında bağımsız Çin kamuoyunun olayların sebepleri ve yönetimin olaylar hakkındaki çelişkili ve şüphe uyandıran açıklamalarına gerçekçi, mantıklı yerinde ve haklı sebeplerle cevap araması, bunu sosyal medyaya yansıtmasını çok önemli bir gelişme olarak kabul ediyorlar.

Bağımsız Çin kamuoyunu temsil eden Çinli gençlerin olayın sebepleri ve oluşumu konusunda daha doğru ve gerçekçi cevaplar vermesi dikkate değer bulunuyor. Son gelişmelerle Uygur meselesinde Çin kamuoyunun çok daha bilinçlendiğinin hakkaniyet ve adalet duygusunun bir yansıması olarak algılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 13:33
banner53
YORUM EKLE

banner39