banner15

Çin'in kalkınma planı 'Ortalama refah seviyesi'

Çinli yetkililer önümüzdeki beş yıl için hazırladıkları Kalkınma Planında ortalama refah seviyesini yakalamaya çalışacak

Çin'in kalkınma planı 'Ortalama refah seviyesi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de önümüzdeki 5 yılda "Ortalama refah toplumu" oluşturma kararı alındı.

Pekin'de dün sona eren Ulusal Halk Kongresi Kurultayı'nda, ülkenin 2016 - 2020 döneminde kalkınmasını öngören 5 yıllık bir programın kabul edildiği bildirildi.

Kalkınma programın ana konusu devletin ekonomik alandan çekilmesinin sonuçları olarak 1,8 - 6 milyon kişinin işsiz kalması sorunlarını hafifletmek olacak. Program kapsamında devlet bütçesinde "yoksulluğun ortadan kaldırılması" başlığı altında yüzde 43.3 oranında artış yapılacak.

ORTALAMA REFAH SEVİYESİ

Bunun yanında beş yıllık kalkınma planı Çin hükümeti için özel anlam da taşıyor. Çin lideri Xi (Şi) Jinping, bu dönemde ana hedeflerinden birinin ülkede "ortalama gelire sahip bir refah bir toplum" oluşturmak olduğunu söyledi.

Yeni beş yıllık plan Çin ekonomisinin yeniden yapılanmasının seyrini de belirleyecek. 2015 yılında Çin ekonomisi 25 yılın en düşük rakamı olan yüzde 6,9 oranında büyüdü. Geçen Haziran ayından bu yana Çin borsası periyodik olarak çökmeye devam etti ve yeni yılın ilk haftalarında 2,5 trilyon dolar eridi.

Bu düşüş, Çin borsası ile reel dünya ekonomisi arasındaki bağlantıların zayıf olmasına rağmen dünyada, özellikle ABD, Japonya ve Avrupa'da endeksleri etkileyerek düşüşüne neden oldu.

Kurultayda konuşan Çin Başbakanı Li Kecyang "Ekonomi acı çekiyor, çünkü devlet bu alanda başaramayacağı görevler üstlenmiştir. Devletin omuzlarına oturan Sovyet tarzı zombi şirketlerden kurtulmak son derece sancılı olacak” dedi.

Çinli yöneticiler Pekin’de toplantı halinde iken, ülkenin Rusya sınırındaki Heilongjiang eyaletinde işinden atılan “Longmay Madencilik” şirketinin binlerce protestocusu “Biz yemek istiyoruz, biz yaşamak istiyoruz" sloganları atıyordu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 14:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48