Çin'in 'kayıp uçak'tan aldığı sinyal hâlâ araştırılıyor

Kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları 30. gününü de geride bıraktı. Uzmanlar Çin arama gemisinin üç gün önce aldığı sinyalin izini sürüyor

Çin'in 'kayıp uçak'tan aldığı sinyal hâlâ araştırılıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kayıp Malezya uçağını arama çalışmaları dün 30. gününü tamamladı. Dördüncü hafta sonunda uçağa ulaşmak için kara kutudan alınabilecek sinyallere yoğunlaşılmış durumda. 

Çin'e ait bir arama gemisi geçtiğimiz cumartesi günü bir okyanusun yaklaşık 4.5 kilometre altından gelen birtakım sinyaller aldığını duyurdu. Sinyallerin 37,5 frekansına sahip olduğu duyuruldu. Çin gemisinin sinyal aldığını duyuruması, Avustralya'nın Perth şehrindeki arama koordinasyon merkezinde hareketliliğe sebep oldu.

Çin araştırma gemisinin bulduğu sinyallerin kayıp uçağa ait olup olmadığının teyidi için bölgeye sofistike teknolojiye sahip bir Avustralya gemisi gönderildi. Bu gelişmeler üzerine Malezya Kraliyet Havayollarına ait 3. Herkül uçağı da Perth şehrine yönlendirildi.

Avustralya'daki koordinasyon merkezinde bulunan uzmanlar, elde edilen sinyallerin kayıp uçağa aşt olup olmadığının teyit edilmesi için henüz erken olduğunu ifade ediyorlar. Bu tip sinyallerin, akustik mi yoksa elektronik mi olduğunun belirlenmesi için en az dört beş günlük bir çalışma yapılmasının gerektiği belirtiliyor.

Sinyallerin 4,5 kilometre derinlikten gelmesinin dikkat çektiğini söyleyen uzmanlar, çalışmaların hızlandırılarak sürdürülmesi gerektiğini belirtiyorlar. Kayıp uçakta bulunan kara kutunun sinyal vermeyi bugünlerde durdurabileceği de gelen bilgiler arasında. Yolcu uçaklarında bulunan kara kutuların yaklaşık bir ay kadar sinyal gönderebildiği, ardından bataryalarının bittiği belirtiliyor. Kara kutunun yeri birkaç gün içerisinde tespit edilemezse bir daha sinyal almanın imkansız olduğu ifade ediliyor. Bunun da uçağın bir daha bulunamayabileceği ihtimalini güçlendirdiği söyleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 13:22
banner53
YORUM EKLE

banner39