Çin'in Mars hedefi 2020

Çin, Kızıl gezegen olarak bilinen Mars'a ilk uzay aracını 2020 yılında göndereceğini açıkladı

Çin'in Mars hedefi 2020

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Mars gezegenine ilk uzay aracını 2020 yılında gönderecek.

Başkent Beijing(Pekin)'de dün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in Mars'ta yapacağı keşif çalışmalarında kullanılacak modül ve uzay aracı basına gösterildi.

Öngörülen takvime göre Çin'in "kızıl gezegen" Mars'taki ilk bilimsel keşifleri 2020 yılında gerçekleştirilecek, Mars çevresinde tur yapma, gezegene iniş ve gezi misyonları yerine getirilecek.
Çin'in yapacağı keşif çalışmaları bu alanda bir ilk olacak. Çin'in Mars misyonu genel mühendisi Zhang Rongqiao dünkü basın toplantısında, keşif çalışmalarının sorunsuz şekilde yürütülmekte olduğunu söyledi.

Zhang Rongqiao, 2020 yılında planlanan Mars yolculuğunun Hainan eyaletine bağlı Wenchang fırlatma merkezinden başlayacağına işaret ederek, "Bu, Çin'in ay keşfinin ardından uzay keşfi alanında attığı bir diğer önemli bir adım olacak. Öngördüğümüz plana göre ilk Mars keşif misyonu 2020 yılının Temmuz veya Ağustos aylarında Wenchang fırlatma merkezinde gerçekleştirilecek. Keşif modülü Uzun Yürüyüş-5 tipi taşıyıcı roketle yörüngeye oturtulacak. 7 ay uçuşun ardından, modül Mars'ı çevreleyen yörüngeye girecek, daha sonra Mars'a iniş yapacak ve içindeki inceleme aracını Mars yüzeyine bırakacak. Böylece gezegendeki ortam, coğrafi görünüm ve jeolojik yapıya dair veriler elde edeceğiz." dedi.

Uzay çalışmaları yürüten ülkeler bugüne kadar 43 kez Mars'ta keşif misyonları gerçekleştirdi. Bunlardan 22'si tamamen veya kısmen başarılı geçti.

Çin'in Mars misyonu genel direktör yardımcısı Liu Jizhong, gezegenlerin hareket kurallarının getirdiği kısıtlamayı göz önünde bulundurduklarında, 2020 yılının Mars keşfi için son derece uygun olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 11:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35