Çin'in reform toplantıları sona erdi

Çin'de mali politikalar, vergi sistemi, yargı ve internet yönetimi gibi konular ile hava kirliliği, yolsuzluk, sosyal güvenceler, nüfus politikalarının konuşulduğu 12. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı sona erdi

Çin'in reform toplantıları sona erdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

12. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇKSDK) Ulusal Komitesi toplantıları, sabah yapılan kapanış oturumunun ardından sona erdi.

Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Salonu'nda yapılan kapanış törenine ülkenin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başbakan Li Kıçiang'ın yanı sıra polit büro daimi üyeleri katıldı. ÇHSDK Başkanı Yü Cıngşıng, yaptığı kapanış konuşmasında konferansın çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Ülke genelindeki etnik unsur ve kuruluşları temsilen 2 bin 200 delegenin katıldığı konferans süresince mali politikalar, vergi sistemi, yargı ve internet yönetimi gibi konular ile hava kirliliği, yolsuzluk, sosyal güvenceler, nüfus politikaları gibi alanlardaki sorunlara ilişkin görüş ve öneriler masaya yatırıldı.

ÇHSDK, Çin Komünist Partisi'nin çatısı altında çok taraflı işbirliği ve siyasi danışma mekanizması yürütmek için 1949'da kurulmuştu. Ülkede en üst düzey siyasi ve yargı danışma mekanizması olan ÇHSDK, hükümete Çin toplumundaki her kesimden temsilcileri ve ülkedeki ünlü simaları bünyesinde barındıran bir düşünce kuruluşu şeklinde hizmet veriyor.

Ülkenin en önemli siyasi toplantıları olarak bilinen ÇHSDK, 3 Mart'ta başlamış ve çalışmalarını Çin Ulusal Halk Meclisi'ne sunarak öneri taslaklarını, ülkenin en önemli yıllık olağan kongresine taşımıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 09:48
banner53
YORUM EKLE

banner39