banner15

Çin'in teklifine Filipinler'den onay

Filipinler hükümeti Ekim ayında ABD'yle yapılan silah anlaşmasını iptal ettikten sonra yeni silahlarını Çin'den alabileceklerini açıkladı. Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana da Rusya'dan keskin nişancı tüfekleri satın alınabileceğini söyledi.

Çin'in teklifine Filipinler'den onay

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, aralarındaki buzları eritmeye başladığı Çin'den silah alımını onaylayacağını duyurdu.

Duterte pazar günü askerlere hitaben yaptığı açıklamada, silahları alması için Savunma Bakanı'nından Çin'e askeri yetkilileri göndermesini isteyeceğini söyledi. Duterte, "Çin silah konusunda bana baskı yapıyor. Silahları kabul edeceğim. Acele ettiriyorlar. Başkasına sormamıza gerek yok çünkü zaten satmaya istekliler. Bedava değil ama 25 yıllık ödeme seçeneği sunuyorlar" ifadelerini kullandı.

ABD İLE ANLAŞMAYI İPTAL ETMİŞTİ

Filipinler uzun yıllardır silah alımlarını ABD'den yapıyordu. Ancak kasımda Washington'ın silah satışının ülkedeki insan hakları ihlallerini arttıracağı yönünde bir rapor yayınlamasıyla Duterte ABD'ye rest çekerek polis kuvvetleri için 26 bin Amerikan yapımı tüfeği almayacaklarını duyurmuştu.

Duterte'nin uyuşturucuyla mücadelede sert yöntemleri denemesi nedeniyle ABD, Filipinleri eleştiren açıklamalarda bulunuyor. Duterte silah alım anlaşmasının iptali edildiğini açıklarken, "ABD'nin pahalı silahlarını almak için ısrarcı olmayacağız. Her zaman satın alacak başka bir yer bulabiliriz. Polis teşkilatına siparişleri iptal etme emrini verdim. Bizim onlara ihtiyacımız yok" ifadelerine yer vermişti.

RUSYA'DAN SİLAH ALIMI YAPILABİLİR

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana da Rusya'dan keskin nişancı tüfekleri satın alınabileceğini söyledi. Lorenzana, Filipinler ordusunun ve donanmasının anlaşmanın nasıl olabileceği iile ilgili araştırma yürüteceğini de ekledi.

Lorenzana geçen hafta Duterte'nin emri ile Rusya'yı ziyaret etmiş ve savunma bakanlığı yetkilileriyle görüşmüştü. Bu ziyaret Filipinler'in 1976 yılından beri Savunma Bakanlığı düzeyinde Rusya'ya yaptığı ilk gezi olma özelliğini taşıyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 14:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48