Çin'in terör klibi dediği film BBC belgeseli çıktı!

Çin yönetiminin "terör propagandası yapan film izliyorlar" diyerek gözaltına aldığı Müslüman turistlerin aslında BBC tarafından hazırlanan Cengiz Han belgeseli izlediği ortaya çıktı

Çin'in terör klibi dediği film BBC belgeseli çıktı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de otel odasında, "terör propagandası yapan klip izlemek" suçlamasıyla gözaltına alınarak daha sonra sınırdışı edilen turistlerin BBC'nin Cengiz Han belgeseli izlediği ortaya çıktı.

İngiliz Independent Gazetesi'nin haberine göre, Çin'de beş gün önce "terör" suçlamasıyla gözaltına alınan turistlerle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Gazeteye göre önce gözaltına alınan daha sonra sınırdışı edilen ve çoğunluğunu İngilitere vatandaşı olan turistler BBC tarafından hazırlanan Cengiz Han belgeseli izliyordu.

Çin devlet medyasından yapılan açıklamada, otelde baskın düzenlenen turistlerin "terör propagandası yapan videolar izlediği" öne sürülmüştü. İddiaya göre polis, turistlerin telefonlarında çeşitli propaganda videoları da ele geçirmişti.

Gözaltına alınan grupta 10 Güney Afrikalı, 9 İngiltere vatandaşı ve bir Hindistanlı bulunuyordu. Turistlerin 47 günlük bir seyahat için 10 Temmuz'da Çin'e geldikleri belirlenmişti. Ancak turistler seyahatlerini tamamlayamadan sınırdışı edildiler.

Sınırdışı edilenler, "terörist videoları izlemekle" itham edildiklerini ancak kendilerinin BBC tarafından hazırlanan bir belgeseli izlediklerini kaydetti. Belgeselin Moğol İmparatorluğu'nu anlattığı belirtildi.

Turistlerden birisi, gözaltına alınmalarının "talihsiz bir yanış anlaşılma"dan kaynaklandığına inandığını söyledi. Turistlerin tamamı herhangi bir soruşturmaya tabi tutulmadan serbest bırakılmış durumda. 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 11:54
banner53
YORUM EKLE

banner39