banner15

Çin'in tutukladığı Uygur aydının ailesi zor durumda

Çin'de beş ay önce tutuklanan Uygur akademisyen İlham Tohti'nni ailesi maddi sıkıntılar yaşarken oğlu kalp hastalığına yakalandı, ailesine yönelik baskılar da sürüyor...

Çin'in tutukladığı Uygur aydının ailesi zor durumda

Hamit Göktürk/ Dünya Bülteni

Çin’in başkenti Pekin’de 15 Ocak’ta tutuklanan Uluslararası Çin Üniversitesi öğretim üyesi, İnsan Hakları savunucusu ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç. Dr. İlham Tohtı’nin Pekin'de yaşayan eşi Güzelnur Hanım eşinin hapsedilmesi, maaşının kesilmesi ve günden güne şiddetinin arttırılarak sürdürüldüğü maddi, manevi ve psikolojik baskılar sebebiyle 8 yaşındaki oğlunun kalp hastalığına yakalandığını söyledi.

Washington merkezli Hür Asya Radyosuna konuşan Güzelnur Hanım, eşinin küçük çocuklarının gözü önünde tartaklanması ve kelepçe takılarak tutuklanmasından beri çocuklarının psikolojik travma yaşadığını, 8 yaşındaki oğlunun bu nedenle kalp yetmezliğine yakalandığını ve bu durumun aileye büyük maddi ve manevi külfet yüklediğini ve büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Evi ve çevresindeki polis kontrolü ve baskısının günden güne arttığını, evini gözetleyen polislerin evinin önündeki koridorlara kadar gelerek beklediklerini hatta yataklarını koridorlara taşıyarak yatıp uyuduklarını, kendilerini sürekli baskı altında hisseden çocuklarda sürekli endişe ve korku duygusuna bağlı psikolojik travma oluştuğunu belirtti.

Güzelnur Hanım, eşinin maaşının kesildiğine dair resmi belgenin 25 Nisan’da kendisine tebliğ edildiğini, eşinin tutuklanmasına da kişisel olarak kurduğu ve yönettiği “UYGURBIZ” internet haber sitesinin sebep olduğunu, bu nedenle de eşi için üniversitenin yardım mahiyetinde her hangi bir işlem yapamayacağının açıklandığını ifade etti.

Güzelnur Hanım, yönetimin ailesine yaptığı yasal olmayan bütün bu baskılarına itiraz etmekten çekinmeyeceğini, eşinin ve ailesinin karşılaştıkları zorlukları uluslararası medya ve topluma açıklama ve iletme iradesinden dönmeyeceğini bildirdi. Ayrıca, avukatı aracılığıyla eşi ve ailesine yapılan haksızlıklar için yasal yollardan hakkını arayacağını de sözlerine ekledi.

“Bölücülüğü teşvik” suçlaması ile dört aydan beri tutuklu bulunan Dr. Tohtı’nin avukatı ve ailesi ile görüşmesine hala izin verilmiyor. İnsan hakları örgütleri ve uluslararası toplum Dr. Tohtı’nin yasal ve barışçıl yollarla Müslüman Uygurların hak ve hukukunu arayan ve değerlerini savunan bir Uygur aydını olarak tanımlıyor ve suçsuz yere tutuklandığına inanıyor. Aydınlar, Tohti’nin bir an önce salıverilmesini savunuyor.

Doç. Dr. İlham Tohti geçen ay Uluslararası Gazeteciler Derneği (PEN) tarafından 2014 Goldsmith Özgürlük ödülüne layık görülmüş ve 5 Mayıs tarihinde New York Tarih Müzesi’nde düzenlenen bir törenle bu ödül Indiana Üniversitesi’nde öğrenci olan kızı Cevher İlham’a verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 16:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35