Çinli muhalif, Tayvan'da milletvekili adayı oldu

Demokrasi yanlısı olarak tanınan Vuır Kayşi, Tayvan'da insan hakları ve adaletin sağlanması için mücadele edeceğini söyledi

Çinli muhalif, Tayvan'da milletvekili adayı oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de 1989'daki Tiananmen olaylarının simge isimlerinden olarak bilinen Vuır Kayşi, Tayvan'daki genel seçime bağımsız aday olarak katılacağını açıkladı. 

BBC'nin haberine göre, olayların ardından Çin'i terk eden ve Tayvan'a yerleşen 47 yaşındaki Vuır, burada insan hakları ve adaletin sağlanması için mücadele edeceğini söyledi. 

Vuır, Tayvan'ın bağımsızlığını savunan Demokratik İlerici Parti'nin (DPP)  seçimin galibi olacağını inandığını ifade etti.

İktidardaki Çin yanlısı Kuomintang Partisi'nin izlediği (KMT) politikaları eleştiren ve partinin normalleşmesi gerektiğini savunan Vuır, Tayvan'da demokrasiyi pekiştirmeyi amaçladığını vurguladı. 

Tayvan'da ocak ayında yapılacak seçimlerde hem milletvekilleri hem de yeni devlet başkanı seçilecek. 

Yüzlerce kişinin öldüğü Tiananmen olaylarının ardından ülkesini terk eden ve 1996'da evlenerek Tayvan'a yerleşen Vuır, Çin'in ana kesiminden olmasının Tayvan'daki demokrasi mücadelesiyle bir çelişkiye neden olmadığını savundu.

Vuır, "Çin, annemle babamın vatanıydı. Tayvan ise çocuklarımın yurdu" dedi. 

Çin'de 1949'da Mao Zıdong'un iktidara gelmesi üzerine hükümet üyeleri, Tayvan'a kaçmış ve adanın bağımsızlığını ilan etmişti. Ancak Çin, Tayvan'ın bağımsızlığını kabul etmemiş ve adanın kendi topraklarına dahil olduğunu kaydetmişti. Son yıllarda Tayvan ile Çin arasındaki yakınlaşma, adanın yeniden Çin'in etkisi altına girdiği endişesini doğurmuş, Tayvanlı öğrenciler, Çin ile imzalanan ticaret anlaşmasını protesto etmek için 2014'ün mart ayında meclis binasını işgal etmişti. 

 TİANANMEN OLAYLARI

Çin'de 1989 yılının nisan ayından başlayan ve 4 Haziran'da başkent Pekin'deki Tiananmen meydanında güç kullanılarak bastırılan olaylarda resmi olmayan rakamlara göre 2 binden fazla kişi ölmüştü. Demokrasi, ifade özgürlüğü, enflasyon, siyasi bozulma ve yozlaşma gibi nedenlerle başlayan protestolara, başta ülkedeki aydın kesim ve öğrenciler olmak üzere yoğun katılım olmuştu.

Hükümet, ilk başka göstericilere müdahale etmemiş, ancak protestoların devam etmesi üzerine 20 Mayıs'ta sıkıyönetim ilan etmişti. 4 Haziran gecesi meydana gönderilen tanklar ve askerlerin göstericileri dağıtmak için gerçek mermi kullanması sonucu Çin Kızılhaçı'na göre 2 bini aşkın kişi ölmüştü. Olayların ardından çok sayıda devlet ve parti yetkilisi gözaltına alınmış ya da ev hapsiyle cezalandırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 23:52
banner53
YORUM EKLE

banner39