banner15

Çinliler Japonya'ya karşı sokaklarda-FOTO

Balıkçı teknesi krizi ile artan gerilim ve Japon istilasının yıldönümü binlerce Çinli'yi protesto için sokaklara döktü

Çinliler Japonya'ya karşı sokaklarda-FOTO

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Japonya'nın Çin'e saldırısının 79. yıl dönümü dolayısıyla Çin'de sirenli ve sloganlı gösteriler yapıldı.

Japonya'nın Pekin Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce kişi sirenler ve sloganlarla saldırının yanı sıra bir Çin balıkçı teknesinin kısa süre önce alıkoyulmasını da protesto etti. Göstericiler, "Japonya, Diaoyu adalarından çık", "Japon mallarını boykot edin" ve "Ulusal aşağılanmayı unutma, 18 Eylül'ü unutma" yazılı pankartlar taşıdı.

Pastacı olduğunu söyleyen Vu soyadlı bir Çinli, üzerinde Diaoyu adaları figürü ile Çin bayrağı ve üzerine siyah çarpı konulmuş Japon bayrağının bulunduğu pastayı taşıdı. Pastanın üzerine "Japonya, Diaoyu adalarından çık" yazan Vu, "Bir pastacı olarak vatanseverliğimi böyle ifade edebildim, bence her Çinli kendi iş kolunda eyleme geçmeli" diye konuştu.

cineylem.jpg

Japonya'nın Şanghay'daki başkonsolosluğu önünde de göstericiler, "Diaoyu adaları Çin'indir, teknenin alıkoyulması yasa dışıdır, kaptanı geri verin" yazılı pankart açtılar.

FARKLI ŞEHİRLERDE GÖSTERLER VARDI

Benzer bir gösteri Japonya'nın Şenyang'daki konsolosluğu önünde de yapıldı. Güneydeki Şencen şehrinde 100 kişilik bir grup Japonya'nın balıkçı teknesinin kaptanını nezarette tutmasını protesto etti ve Çin milli marşını söyledi.

Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre, Harbin, Şian, Çangçun ve Çengdu da dahil olmak üzere birçok şehirde 18 Eylül saldırısının yıl dönümü dolayısıyla saat 09.18'de üç dakika boyunca sirenler çalındı. Aynı dakikalarda radyo ve televizyonlar yayınlarına ara verirken, 18 ana caddede ulaşım durdu.

cineylem1.jpg

Bu arada Çin makamlarının gösterilerin kontrolden çıkmaması için yoğun çaba harcadığı bildirildi.

Japon ordusu 18 Eylül 1931'de Çin'in kuzeydoğusundaki Şenyang'da bulunan kışlalara saldırmıştı. Bu olay Japonya'nın 14 yıl süren işgalinin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

İLGİLİ HABER: Balıkçı gemisi Çin-Japon gerilimini tetikledi


 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 17:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35