Çinliler Rusya'ya yerleşiyor

İki ülke arasındaki son yıllarda artan gelişmelerden sonra Çin'in Rusyada 49 yıllığına büyük araziler ve bir çok emlak satın aldığı açıklandı

Çinliler Rusya'ya yerleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın ‘Best Novobud’ inşaat şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı İrina Dobrohotova, Çin vatandaşlarının Moskova’daki daireleri aktif olarak satın almaya başladığını açıkladı. Dobrohotova, Çinlilerin genel olarak yeni inşa edilen binalarda fiyatları yüksek olmayan apartmanları tercih ettiğini bildirdi.

Dobrohotova, “BRICS ülkelerinden ne kadar yabancının yeni inşa edilen binalarda apartman satın aldığını biliyor musunuz? Çinliler alıyor. Onlar, çok pahalı olmayan, orta bütçeli,  110 bin dolarlık daireleri seçiyor. Eskiden onlar hiç almazdı” dedi.

Daha önce Çin şirketlerinin Sibirya'daki 115 bin hektarlık araziyi tarım için kiralamak üzere Rusya ile görüşmeler yaptığı bildirildi. Bazı şirketlerle anlaşmaya varıldığı kaydedildi. Zabaykalye ili yetkililerine göre, Huae Sinbo şirketinin bu konudaki teklifi 448 milyon dolar değerinde. Bir Rus haber ajansına göre ise Rus yerel hükümeti bu alanda Çinli şirket ile bir mutabakat anlaşması imzaladı. Huae Sinbo şirketi Sibirya arazilerini 49 yıla kiralamayı planlıyor. Zabaykalye Valisi Konstantin Ilkovskiy kiralama ücretleri ve müddeti ile ilgili resmi işlemlerin bir yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 11:46
banner53
YORUM EKLE

banner39