banner39

Çöken binanın sahibi hükümetin yardımıyla kaçmış

Dakka'da çöken ve 300'den fazla işçinin hayatını kaybettiği binanın sahibinin iktidar partisinin yardımıyla kaçtığı iddia edildi

Asya 27.04.2013, 09:25 27.04.2013, 21:01
Çöken binanın sahibi hükümetin yardımıyla kaçmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bangladeş'in başkenti Dakka'da meydan gelen bina çökmesinde 761 kişinin hâlâ kayıp olduğu açıklandı. Kayıplar hakkındaki bilginin Rana Plaza adlı binada çalışan işçilerin yakınların alındı. Binadan dünden beri yaklaşık 50 kişi de sağ kurtarıldı. Çökmesinden bu yana binadan çıkarılanların sayısı da 2200'ü geçti. İtfaiye yetkilileri, göçük altında sağ olan kişileri Cumartesi'ye kadar çıkarmayı umduklarını söylüyor. Ancak enkazda kalanları sağ olarak çıkarma umudu zamanla azalıyor.

Çevredeki hastanelerin ise binden fazla yaralıyla başa çıkmakta zorlandığı kaydediliyor. Dakka'da çarşamba günü çöken binada şimdiye kadar 304 kişi hayatını kaybetti. Binada yürütülen kurtarma çalışmalarında ise 2 bin 348 kişi enkaz altından çıkarıldı.

İŞÇİLERİN PROTESTOSU SÜRÜYOR

Ağırlıklı olarak tekstil üretimi için kullanılan binanın çökmesi, Dakka'da iş güvenliği konusunda protesto gösterilerine de yol açtı.

Bangladeş'teki atölyelerde büyük Batılı giyim markaları için dünyadaki ortalamadan düşük maliyetle üretim yapılıyor. Fakat ülkedeki tekstil endüstrisi, işçileri düşük maaşlarla ve tehlikeli şartlar altında çalıştırıyor.

İngiliz perakende devi Primark ise tedarikçilerinden birinin Rana Plaza'nın ikinci katında olduğunu doğruladı. Polis binadaki atölye sahiplerinin, hafta başında binada çatlak bulunduğu uyarısına aldırmadığını söyledi.

Yardım Örgütü Oxfam'ın Bangladeş Temsilcisi Gareth Price-Jones ise "Bunlar milyar dolarlık şirketler. Buradaki bina güvenli koşullarını değiştirmek adına büyük bir güçleri var" şeklinde konuştu.

MUHALEFET: BİNANIN SAHİBİ HÜKÜMETİN YARDIMIYLA KAÇTI

Diğer yandan çöken binanın sahibinin kaçarak saklandığı ve binadaki beş tekstil atölyesinin sahiplerinden ikisinin ise polise teslim olduktan sonra tutuklandığı açıklandı.

Anamuhalefetteki Bangladeş Milliyetçi Partisi (BNP) ise Rana Plaza'nın sahibinin hükümetin yardımıyla kaçtığını söyledi. Plazanın sahibi Süheyl Rana'nın iktidardaki Halk Partisi'nin gençlik kolunda önemli yeri olduğu ortaya çıkmıştı. Süheyl Rana, olayın üstünden üç gün geçmesine rağmen hâlâ bulunamadı.

Polis ise Rana'nın bazı akrabalarının gözalltına alındığını ve yerini öğrenmek için sorgulandıklarını bildirdi. Fakat muhalefet bunun tepkileri yatıştırmak için yapıldığını düşünüyor.

Başbakan Şeyh Hasina da bina sahibi dahil olayın zanlılarının teslim olmasını istedi. Fakat Şeyh Hasina'nın açıklamasında tutuklamadan bahsedilmemesi dikkat çekti.

Şeyh Hasina'nın başında olduğu Halk Partisi, Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderlerinin idam talebiyle yargılandığı davaların öncüsü.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?